BEBEKLERDE SIKÇA RASTLANAN SAĞLIK SORUNLARI

Eyvah bebeğim hasta mı oluyor? Bebeklerde sık rastlanan sağlık sorunları

Pamuklara sardığınız, gözyaşına dünyayı yaktığınız ve dahası hasta olmasın diye gözünün içine baktığınız bebeğiniz henüz bir yenidoğan. Haliyle yeni alıştığı dünyaya adapte olması o kadar da kolay olmayabilir ve bu birtakım hastalıkları beraberinde getirebilir. Bunlar hemen hemen her yenidoğanın karşılaştığı sağlık sorunlarından, yani hep dediğimiz gibi panik yok; bebeğiniz büyüyor!

Pamukçuk

Aslında bir çeşit mantar hastalığı. Bebeğinizin ağzında beyaz bir şeyler ile kendini belli eder. İlk başta süt kalıntısı gibi düşünebilirsiniz. Ancak bu bir mantar enfeksiyonunun belirtisi olabilir. Pamukçuk, bebeğinizin yanaklarının iç tarafında ve bazen dilde ortaya çıkar. Diş etlerinde beyaz lekeler şeklinde görüşür. Kabuklar kalktığında kırmızı bir bölge çıkabilir ortaya ve bu da kanama yapabilir. Doktorunuz en doğru şekilde yönlendirecektir, tehlikeli olmasa da bebeğinizde ağrı yapacağından huzursuzlanmalara yol açabilir.

Sarılık

Genelde doğumdan sonra ikinci ya da üçüncü günde gelişen bir durum. Kafasından, ayak parmaklarına kadar yayılan bir sararma. Bazen gözün beyaz kısımlarında bile olabiliyor. Nedeni kanda bulunan biluribin. Kanda biriken bu madde, fizyolojik olarak sarılığı oluşturuyor. Bebeğiniz 1 haftalık ya da 10 günlük olduğunda azalır. Bu süreçte doktorunuz hasta ortamında tedavi de önerebilir. Zamanla düzelecek ve geçecektir. Maviye çalan ten rengi Evet, kulağa ilginç geliyor olsa da yenidoğan bebeğinizin ten rengi hafif maviye çalabilir. Özellikle ağız kenarları, dili ve ayakları normal ten renginden farklı olabilir. Belki yeni anneliğin size verdiği tedirginlik ile endişe edebilirsiniz. Ancak merak etmeyin, ten rengi zamanla pembeleşecektir. Aksi takdirde doktora başvurmanızda yarar var.

Kusma

Kusma, yenidoğanlarda rastlanan bir durum olabilir. Bunun nedeni çeşitlenebilir. En yaygın olanlardan biri anne sütüne olan alerjisi. Anne sütüne alerjisi nedeni ile emdikten bir süre sonra kusabilir. Kusma, çeşitli ve sık rastlanan bir sorun olsa da düzenli olarak gerçekleşiyorsa bir şeyler yolunda gitmiyor olabilir. Bu durumda doktorunuz en doğru bilgiyi verecektir.

Kabızlık

Anne sütü ile beslenen bebekler, kabızlık çekmeyebilir. Ancak anne sütüne alternatif gıda ile beslenen bebeklerde daha sık karşılaşılan bir sorun. Bunun belirtilerini şu şekilde özetleyebiliriz.

– Seyrek kaka yapma
– Popo kısmında çatlaklar ya da kanlı kaka
– Karın ağrısı
– Huzursuzluk

Beslenme alışkanlıklarının yeniden düzenlenmesi ve beslenme rutininin değiştirilmesi ile kabızlık kısa sürede giderilebilir.

İshal

Kabızlığın tam tersine ishal de görülebilir. Sulu kaka, sık sık kaka yapmak, sümüksü kaka yapısı ve kusma ishal belirtileri. Hastalığın sebepleri çeşitlenebilir. Şu şekilde sıralayabiliriz.

– Diş çıkarma
– Bazı gıdalara olan hassasiyet
– Çok fazla meyve suyu tüketimi.
– Özellikle elma ve üzüm tüketimi.
– Bağırsaklarda birtakım enfeksiyonlar.

Bazı durumlarda antibiyotik tedavisi de ishale neden olabilir. Doktorunuz ilaç da önerebilir, beslenme değişikliği de yapabilir. Neticede sık rastlanan bir sorun olduğundan endişe etmenize de gerek yoktur.