YENİDOĞAN BEBEK BAKIMINDA 10 SORU 10 CEVAP

Anneliğin ilk günleri… Evde bir telaş hali; uykusu, bezi, beslenmesi derken bitmek bilmeyen sorular silsilesi peşinizde. Şöyle kısaca bir rehberlik edelim size dedik ve yenidoğan bebek bakımında merak edilen soruları yanıtladık. Elbette en doğru bilgi için doktorunuza danışmayı unutmayın, bunu da not düştükten sonra gelelim sorularımıza…

1- Bebeğimi ne kadar sık emzirmeliyim?

Eğer bebek emmek isterse her iki memeden 15’er dakika olmak üzere toplam 30 dakika beslenme için yeterli olabilir. Önemli olan nokta, her iki memeden de emmesi.

2- Anne sütünü nasıl arttırabilirim?

Bebeğinizi sık sık emzirerek ve memeyi tamamen boşaltarak daha fazla sütünüz olabilir. Tatlı yerseniz sütünüz artmaz bu sadece fazla kalori olarak size döner. Sebze ve meyvelerin yanı sıra yeşil salatalar tüketerek süt üretimini doğal yollar ile arttırabilirsiniz.

3- Bebeğimin sarılık olduğunu nasıl anlarım?

Sarılık en belirgin olarak göz beyazında ve yüzünde fark edilir. Gövdesi sararır ve bacaklara doğru sarılık devam eder. Hemen hemen çoğu bebekte görülebilir. Düzenli beslenme ve doktor kontrolü ile tedavi edilir.

4- Bebeğimin kaka rengi nasıl olmalı?

Bebeğiniz ilk günlerde 8-10 kez kaka yapabilir. İlk günlerde siyah-yeşil renkte olabilir. Sonra sarıya döner ve yumuşak bir kıvam alır. Sık sık yapabildiği gibi günde 1 kere de yapabilir.

5- Bebeğimin göbek deliği ne zaman düşer, nasıl bakım yapmalıyım?

İlk 10 gün içinde düşer. Göbek çevresi temiz ve kuru tutulmalı. Göbeği ıslatmak yerine silmek daha uygun olur. Göbekte akıntı ya da kanama varsa doktora görünmekte yarar var.

6- Bebeğim sürekli hıçkırıyor, ne yapmam gerekir?

Hıçkırık, bebeklerde sık rastlanan bir durum. Nedeni, beslendikten sonra midede gaz olması ya da midesinin tamamen dolu olması. Hıçkıran bebeğinizi tekrar emzirirseniz durum düzelebilir.

7- Bebeğime ne kadar sık banyo yaptırmalıyım?

Bebeğinizin göbeği düştükten 1 gün sonra banyo yapabilir. Her gün banyo yaptırmak bebeğinizi rahatlatır, konak oluşumuzu azaltır ve dahası uykusuz olabileceği şu günlerde uykuya geçişini hızlandırır. Huysuzluğunu azaltması da cabası.

8- Bebeğim kaç saat uyumalı?

Uyku süreleri değişkenlik gösterebilir. Günde 13 saat de olabilir, 21 saat de. Akşam yatmadan önce banyo yaptırmak, bebek losyonu ile masaj yapmak uyku süresini uzatabilir. Gece beslerken ışığı tamamen açmak yerine, hafif loş bir ortamı tercih etmenizde yarar var.

9- Bebeğimin cildi çok kuru ne yapmam gerekir?

Bu sık rastlanan bir sorun. Çatlayan deriden mikrobun girmesini önlemek için, bebeklere özel nemlendiriciler büyük fayda sağlar. Özellikle banyodan sonra ihmal etmeyin.

10- Bebeğime su vermeli miyim?

Anne sütünün büyük kısmı zaten sudur. Bebeğiniz susadığında anne sütü bunu karşılar. Anne sütünün içindeki vitaminler, onu pek çok hastalıktan da koruyacaktır. Endişeniz olmasın.