BEBEKLERDE BOY KİLO DEĞİŞİMİ

9 ay karnınızda taşıdığınız can parçanız artık kucağınızda ve size bakıyor. Doğduğu andan itibaren büyüyüp gelişmeye devam edecek bebeğinizin acaba boy ve kilosu yerinde olacak mı; Elif’in kızı daha kilolu benimki neden zayıf ya da Ayşe’nin oğlu bizimkine göre daha uzun gibi endişeleriniz olabilir. Biz de sizin bu endişelerinize biraz su serpmek için 12 aya kadar ideal boy-kilo tablosunu hazırladık. Unutmayın, her çocuğun gelişimi farklı seyredebilir ve sorunlar için en iyi çözüm kendi doktorunuzdan gelecektir. Yenidoğan bebeğiniz hakkında bilmeniz gereken 8 durum Adı üstünde, yenidoğan; hayatınıza giren en güzel ‘yeni’. Belki anneliğin kitabını yazdınız, belki de anneliğiniz ile kitap oldunuz, fark etmez. Gün geçmez ki bebeğinizden yeni bir şey öğrenmeyin, yeni deneyimler yaşamayın. Annelik, ucu bucağı olmayan bir okyanus gibidir; yolculuğunuzda renkli mercan kayalıklara da rastlayabilirsiniz, minnak deniz balıklarına da… Karşınıza çıkan her güçlüğü yenmek de anneliğin şanındandır. Yenidoğan bebeğiniz ile tanıştığınız şu günlerde, size iyi gelecek bilgiler derlemek istedik. Öğrenerek, yaşayarak deneyimleyeceğiniz bu süreçte faydası olacağını umuyoruz. Yenidoğan bebeğiniz hakkında bilmeniz gereken durumlara gelince… Gözlerinizi satır aralarına davet edelim, bakın sizi neler bekliyor…


“Birinci göbiş harekatına hazırım anneciğim!”

Bebeğinizin göbeği, ortalama 10 gün içinde düşer. Bu süre zarfında temizlik önemli. Göbeğin mikrop kapmaması için her gün temizlemenizde yarar var. Temiz bir pamuk ya da gazlı bez yardımı ile temizleyebilirsiniz. Göbek bağı düştükten sonra azıcık kanayabilir, kabuk yaradan ayrılıyor neticede panik yapmayın.

“Manikür randevusu alabilir miyim?”

Yok, bu size değil bebeğinize. Yenidoğan bakımında merak edilen ve canı acıyacak diye ölüp bitilen konulardan biri tırnak kesimi. Bazı inanışlar bebeğin tırnağını kesmek için 40 gün beklenmesi yönünde olsa da ideal olan tırnağın, tırnak yatağını geçtiği anda kesilmesi. Uzun tırnak modasına uymak için henüz çok küçük değil mi?

“Biri beni mi anıyor?”

Hıçkırık tutunca ilk akla gelen kişi bizi anıyordur değil mi? İki ihtimal var ya bebeğinizi biri anıyor ya da mideciğinde hava birikmesi var. Sanki ikinci daha doğru gibi! Bebeğiniz bu süreçlerde ara ara hıçkırabilir. Bunun nedeni midesinde sıkışan havanın dışarı çıkma çabasıdır. Sıkışan havayı, geğirerek çıkarana kadar hıçkırık devam edebilir. Devamında tatlı(!) istifralar da sizi bekliyor olabilir, endişe etmeyin. O ‘gak’ çıkana kadar durum bu.

“Ağlamıyorum, gözüme toz kaçtı da…”

E tabi duygusal anlar bunlar. Sen kalk 9 ay anne karnında bekle, mücadele et. Sonra beyaz önlüklü biri seni alsın çeksin dünyaya koysun, olacak iş mi? Ve fakat gün ışığı ile tanışan bebeğinizde birtakım göz yaşarmaları olabilir bu dönemde. Mikrobik, alerjik ya da fiziksel bir durumun göz zarını tahriş etmesinden dolayı oluşabilir. Ciddi boyutta ise doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin tabi.

“Bak çığlık geliyor, benimle hemen ilgilen!”

Bebeğiniz küçücük, savunmasız ve çaresiz. Durumu dramatize etmek gibi olmasın ama gerçekler bunlar. Bu yalnızlıktan dolayı sık sık ağlıyor olabilir. Yenidoğan bebeklerde anneyi çaresiz bırakan en zor durumlardan biridir bebeğin sürekli ağlaması. Her ağladığına ‘ben ona yetemiyorum’ hissini duymak yerine hemen koşun ve onu kucaklayın. Evet, henüz söyledikleriniz anlamayacaktır ancak onu konuşarak, yanında olduğunuzu hissettirerek sakinleştirebilirsiniz. Ağladığında onu kocaman bir kucağın beklediğini bilmek, sakinleşmesine yardımcı olacaktır.

“Pardon tuvalet nerede acaba?”

Bebeğiniz, yediklerini hazmetmek konusunda rekora koşuyor olabilir. Biz büyükler gibi uzun sürmez onların hazmetmesi. Emdikten kısa bir süre sonra kakasını yapabilir. Bu kaka bazen yeşil olabilir. Bebeğinizin bağırsak hareketini arttıran fiziksel ya da kimyasal etkenler kakanın rengini yeşil yapabilir. Böyle bir durumda doktorunuza danışmanızda yarar var.

“Hapşuuu! Ay çok yaşayayım ben…”

Sağlıklı ve uzun bir ömür dileriz, ilk satırımız temenni yüklü olsun. Bebeğiniz bu dönem sık sık hapşırabilir. Bunun temel nedeni burnunda doğum sırasında bulunan salgıyı atmak içindir. Yani her hapşırık bir üşütme değildir.

“Cildim çok kurudu, biraz nemlendirebilir misin?”

Aşırı cilt kuruluğu bebekliğin altın kuralıdır diyebiliriz. 9 ay boyunca bir sıvının içinde gün geçiren bebeğinizin cildi yumuşak ve ipeksi olabilir. Ancak doğduktan sonra bu duruma bir de aşırı kuruluk eklenebilir. Her banyo sonrası kremleyebilir, doktorunuzun önereceği yağ ya da losyonlar ile ona hem masaj yapabilir hem cildini nemlendirebilirsiniz.