19 – 24 AY GELİŞİM

19. Ay Bebek Gelişimi


Güvenlik önlemleri aydan aya artıyor. Eskiden kucağınızda duran bebeğiniz artık çok aktif. Önceki aylarda olan merak duygusu gitgide artmaya devam ediyor. Bu dönemde özellikle dikkat etmeniz gereken şeyler var. Örneğin yatağın çevresini minder ile destekleyebilir ya da mobilya köşelerine sünger ile önlem alabilirsiniz. Pencereler de dikkat etmeniz gereken yerler, koruyucu kullanmaya dikkat edin. Kapı kilitleri pek bir cazip olabilir, bu da notlarınız arasında bulunsun. Bebeğinizin 19 aylık olması itibarıyla, azı dişleri minik minik arz-ı endam ediyor olabilir. Burun tıkanıklığı ya da mide problemleri yaşaması da olası, bu durumlar uyku düzenini de olumsuz etkileyebilir. 19 aylık bebeklerde en önemli konulardan biri sosyalleşme. Çünkü bu yaşlar sosyal gelişim için ilk basamakları oluşturabilir. Paylaşma konusunda belki çok bonkör olmayabilirler, akranlarına oyuncaklarını vermek istemeyebilir ve dahası kıyameti de koparabilir. Bu durumların birer geçiş evresi olduğunu unutmayın. Duyguları zamanla artacak ve kendini ifade edip, arkadaşlık kurma konusunda daha iyi olacaktır. Özgüvenini desteklemek ve onunla sık sık iletişim kurabilmek için önemli aylar. Örnek olun, öğretin, konuşun; gerisi çorap söküğü gibi gelecektir zaten.

20. Ay Bebek Gelişimi


Artık karşınızda küçücük boyu ile sizi sorguya çeken bir ‘araştırmacı gazeteci’ var. Her şey merak konusu, her şey soru sorma sebebi. Koşmaya başladığı dönem, aynı zamanda çat pat cümle kurabildiği bir dönem de. 50’den fazla kelimeyi kullanabilir, sizi de daha iyi anlamaya başlar. Kelimeleri birleştirebildiği gibi bazı nesneleri isimlendirebilir. Taklit yeteneğinin daha da arttığı bir dönem. Cisim fırlatma konusunda hala çok aktif. Artık sokaktaki tehlikeleri yavaş yavaş fark ettiği bir dönem. Bu nedenle yabancılara karşı tepki verebilir ya da bazı aktiviteleri yapmaktan kaçınabilir. Temelinde yatan neden ‘korku’ olabilir. Bunu yine aynı şekilde konuşarak çözebilirsiniz. Empati yeteneği çok gelişmediğinden, hala önce ‘ben’ diyebilir. Özgürlüğün ve ‘ben’ olmanın tadını aldığı için biraz bağımsızlık savaşı veriyor olabilirsiniz. Evin kralı / kraliçesi odur çünkü.

21. Ay Bebek Gelişimi

Geldik özbakım becerilerine… “Ben büyüdüm” döneminin başladığı şu günlerde, minik yardımlarla özbakım becerilerini de geliştirebilir. Örneğin sizin yardımınız ile dişlerini fırçalayabilir. Giysilerinin tamamını giyemese de en azından basit olan bir şeyi giyebilir. Ona basit görevler de verebilirsiniz. Örneğin hırkasını dolaptan almasını söyleyebilirsiniz. Bazı küçük oyunlarla ona yeni şeyler öğretebilirsiniz. Örneğin ellerini daha sık yıkaması için bir şarkı ya da bir oyun ile bu alışkanlığı daha kolay edinmesini sağlayabilirsiniz. Bu dönem uyku ile ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz. Özellikle gece ağlamaları, kabus görmeler ya da ağlayarak uyanmalar olabilir. Bunlar doğal durumlardır, gece yanına gidip orada olduğunuzu göstermeniz ile birlikte daha da sakinleşecektir. Bebeğinizin sosyal gelişimi artıyor. Ancak bu, akranları ile kusursuz oyunlar oynayacağını işaret etmiyor. Bebeğiniz başka bebeklerle oynayabildiği gibi, tam tersine yalnız kalıp yalnızca gözlem yapmayı da tercih edebilir. Bazı bebekler doğuştan girişken olurken, bazıları dışardan gözlemlemeyi tercih eder. Sonuç ne olursa olsun her zaman için unutmamanız gereken, bebeğinizin gelişme çağında olduğu; bazen işler istediğiniz gibi gitmese bile onu hiçbir şey için zorlamayın. Akışına bırakın…

22. Ay Bebek Gelişimi


Aramızda bir hayli sabırsız arkadaşlar var sanırız! Bebeğiniz bu dönemde kendini dünyanın merkezi zannediyor, en çok o ilgi görsün istiyor olabilir. Her şey onun istediği zamanda ve şekilde olması birinci kural. Elbette zamanla ve konuşarak durumdaki karmaşa gidecektir ancak şuan için ‘merkez’ o. Peki 22.ayda ne gibi değişimler olur? Öncelikle artık dili yavaş yavaş sökülüyor, neredeyse 5-6 kelime kullanabiliyor. Özbakım becerilerinde de gelişme var örneğin ellerini kendi yıkayabilir. Yemek konusunda seçici olduğu bir dönem. Bazı şeyleri görmeye bile tahammülü olmayabilir. Böyle durumlarda onu zorlamamalı ve yemeği eğlenceli hale getirmeyi deneyebilirsiniz. Diyelim ki brokoli baş düşmanı. O halde yemesi için zorlamak yerine, brokoli ile başka bir lezzeti harmanlayıp verebilirsiniz. Üst üste aynı yemeği yemesini beklemeyin, beğenmediği bir yiyecekte zorlamayın; birkaç gün sonra yine deneyin. Uyku düzenine gelince. Hiç gündüz uykusu uyumayabilir, ancak uyuyabilir de. Anlayacağınız tamamen keyfine kalmış bir durum. Gündüz uykusunu bırakmaya meyilli olabilir, bu günlerde uyumayı reddedebilir.

23. Ay Bebek Gelişimi


yaşa yaklaşıyor olmasının ona verdiği yetkiye dayanarak her şeye ‘hayır’ demesi beklenen bir davranış. Çoğu şeyi reddeder, sık sık size isyan eder. Panik yok, bebeğiniz büyüyor! Artık 50’den fazla kelimeye hakimdir. Kelimeleri birleştirebilir, vücudunun bazı bölümlerini isimleriyle tanımlayabilir. Dil becerileri yavaş yavaş rayına oturuyordur yani. Sosyal gelişimi de gelişme halinde, artık başkaları ile daha iyi ilişkiler kuruyor olabilir. Bebeğinizin sağlıklı gelişimi için onu televizyon, tablet ya da telefondan uzak tutun. Zaten ileride fazlasıyla haşır neşir olacaktır. Fiziksel gelişimine katkı sağlayacak aktiviteler planlayın örneğin kendi yaşına uygun antrenmanlar olabilir. Bu, hem fiziksel hem ruhsal gelişimine olumlu etki edecektir.

24. Ay Bebek Gelişimi


O artık 2 yaşında, duygularını ifade edebilen bir çocuk. Sevinç, öfke, mutluluk, sevgi gibi kavramlara az çok hakim. 2 yaşın en belirgin özelliklerinden biri sık sık bir itiraz etme durumu olması. Genellikle size karşı çıkar ve sürekli bir şeylerin nedenini sorgular. Hayal gücü yavaş yavaş gelişmeye başlamıştır, oyunlarda artık daha yaratıcı olabilir. Öğrenmeye çok açık olduğu için her şeyin nedenini sormaya meraklıdır. Unutmayın ki bebeğiniz tuvalet eğitimi almış olmasına rağmen, hala altına kaçırabilir. Bu olağan bir durumdur. Hafızası günden güne gelişir, daha önce başından olumsuz bir tecrübe geçmişse onu yeniden hatırlayabilir. Bunun en iyi örneği hastane… Daha önce hastaneye gittiğinde canı yanmışsa, bir sonraki gidişinde bunu hatırlayabilir. Bu dönemde bebeğinizin gelişimini desteklemek için hayal gücünü geliştirme üzerine gidebilirsiniz. Yaratıcılığını tetikleyen oyunlar ve aktiviteler ile gelişimine olumlu katkı sağlayabilirsiniz.