13 – 18 AY GELİŞİM

13. Ay Bebek Gelişimi


Küçük kaşif iş başında! Artık evin içindeki her yer, onun keşif alanı. Kendi bardağından su içebilir, istediği nesneyi eliyle işaret edebilir. Karalama gibi garip çizimler için oldukça iddialıdır; anlamı olmayan ama onun için çok şey ifade eden çizimler yapabilir. Yeni yeni keşfettiği dünyaya olan yoğun ilgisinden dolayı hoplamak, zıplamak, ortalığı karıştırıp tozu dumanı birbirine katmak varken, yemek yemek ona pek cazip gelmeyebilir. Bu durumda uçan köfteler, yüzen makarnalar dönemi başlıyor olabilir. Sakın çocuğum yemiyor diye ümitsizliğe kapılmayın, bu dönem bunlar yaşanabilir doğaldır. Gelelim uyku düzenine. Gündüz uykuları 15 dakika kadar az bile olabilir. Eskisi gibi uykucu olmayabilir. Dediğimiz gibi, karıştırılacak çok çekmece var; şimdi uykunun sırası değil!

14. Ay Bebek Gelişimi

O artık kendi bedeninin hakimi! Size tutunmadan bağımsız olarak ayakta durabilir. El sallamak, en favori aktivitelerindendir. Eğilebilir, yere düşen bir şeyi popo üstü devrilmeden alabilir. Azıcık da olsa birkaç kelimeye dili dönebilir bu dönem. Artık ‘hayır’dan anlıyor ve bu kelime hiç işine gelmiyor. Hal böyle olunca sabır gösterme işi de siz ebeveynlerin üstüne düşüyor. Huzursuzlanabilir, istediği olmadığı için ağlayabilir. Ona bazı şeyleri dikte etmek yerine, daha yumuşak cümlelerle onu ikna etme yoluna gidebilirsiniz. Artık bir oyun çocuğu diyebiliriz. Oyun parklarına götürebilirsiniz; sallanmak ya da kaydıraktan kaymak onu mutlu edecektir. Öğrenmeye ve keşfetmeye başladığı şu dönemde, kuralları birlikte koyabilirsiniz. Örneğin dağıttıklarını beraber toplayabilir, onu güzel sözlerle bazı istemediğiniz şeylere ikna edebilirsiniz. Tatlı dil ve diktesiz olduktan sonra, iletişiminiz daha da iyi olacaktır. Bu arada oyunun oldukça önemli olduğu aylardan biri 14. ay. Problem çözme becerilerinin gelişmesi, sosyal beceriler edinmesi, alışmaya çalıştığı dünyayı daha iyi tanıması, dil gelişimi açısından oyunlar oldukça etkili. Oyun oynamak, çocuğunun yaratıcılığını geliştirmesi bakımından da oldukça önemli. Bu nedenle oyun oynamayı arttırmanızda yarar olabilir. Bu, ilerleyen dönemlerde büyük fayda sağlayacaktır.

15. Ay Bebek Gelişimi

Geldik 15. aya… Bu dönem biraz inatlaşma ile geçebilir. Artık kendi meziyetlerini bir bir keşfettiği için, bol ‘hayır’lı cümlelerle buyruk altına girmek zorlayabilir. Yavaş yavaş koşmaya başlayabilir, bardaktan suyu rahatça içebilir. Az da olsa birkaç kelime kullanabilecek kapasitededir. Sizinle oyun konusunda da daha aktiftir. Tabi bu aktiflik, zaman zaman inatlaşma ile de sonuçlanabilir. Ancak iyi haber, kurallar konusunda biraz daha uyumludur. Artık sizin çizdiğiniz kurallara karşı biraz daha dinleyicidir. Taklit yeteneği de gelişmek üzeredir, rol model alır ve taklit etmeye bayılır. Bu aylarda artık kendisini tanımaya başlar. Örneğin bir ayna tutabilir ve kendini incelemesine izin verebilirsiniz. Sürekli olarak bir şeyler görüp şaşırması, sizi de çok eğlendirecektir.

16. Ay Bebek Gelişimi

Artık motor gelişimi hızla ilerliyor, kendini keşfettikçe öz bakım becerileri de gelişecektir. Özellikle yeme içme, diş bakımı derken artık kocaman bir çocuk olma yolunda ilerliyor. Bu ay bazı endişeleri de beraberinde getiriyor olabilir. Bunlardan biri yabancılardan korkması örneğin… Bugüne kadar severek yaptığı bazı şeyleri artık şiddetle reddedebilir. Bunun nedeni içindeki ‘özgürlük’ olabilir. Bu aralar dışarda bazı aktiviteler yapabilirsiniz. Örneğin parklarda bol bol top oynayabilir, tırmanma ünitelerinde vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz. Bu dönemde dikkat etmeniz gereken konulardan biri her sorusuna itina ile cevap vermek. Bazı konular ve durumlar dikkatini pek çekmeyebilir. Örneğin dişlerini fırçalamak ona sıkıcı geliyorsa, bunu eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Unutmayın ki eğlenceli anlatım, en akılda kalanlardandır.


17. Ay Bebek Gelişimi


Evde bir enerji küpü mü var? Eh artık alışsanız iyi olur, bebeğiniz öğreniyor; öğrendikçe merak ediyor, merak ettikçe eline geçen her şeyi fırlatıyor. Hal böyle olunca tatlı bir harp hali olabilir evinizde. Peki bu aylarda bebeğiniz neler yapabiliyor? Artık bardaktan kendi kendine su içebilir. Merdivenleri çıkabilir, çok zor olmayan bazı kıyafetlerini kendi kendine giyebilir. Artık kelime haznesi 3-5 adedi bulabilir. Fırlatma ve karıştırma huyları devam ederken tabi sizin de dikkatli olmanız gereken bir dönem. Neyin doğru, neyin yanlış olduğunu öğretmek için ideal zamanlar. Yaptığı yaramazlıklardan dolayı ona kızmak ya da bağırmak, işleri daha da karmaşık hale getirebilir. Bu nedenle çok sinirli olsanız da sabır, bu ayların altın kuralı. Biraz da bebeğinizin dış görünümünden bahsedelim mi? Elbette bebeğinizin genetik yapısına göre farklılıklar gösterebilir bu rakamlar. Aşağı yukarı bir standart söylemek istersek şöyle ilerleyebiliriz; kız bebeklerin ortalama kilosu 8 kg ile 12 kg arasında olabilir. Erkek çocuklar için ise 8 kg ile 13 kg arasında. Kız bebeklerin boyu yaklaşık 74 cm ila 85 cm aralığında iken, erkek çocuklarının 76 ila 86 cm aralığında olabilir.

18. Ay Bebek Gelişimi


Hazırsanız uçuşa geçiyoruz! Bu aylar bebeğinizin en hareketli olduğu aylar. Beslenme ve uyku düzeni başta olmak üzere pek çok değişim sizi bekliyor. Artık bebeğiniz koşabilir, çatal ve kaşık kullanabilir. Sorulduğunda vücudundaki yerleri gösterebilir. Resimdeki bir nesnenin adını söyleyebilir. Bu dönemde duygularını ifade etmesi bakımından da oldukça gelişme gösterir; memnuniyet, kızgınlık, merak gibi örneğin. Gözünüz aydın, artık yapmaması gereken şeyleri az çok biliyor. Yanında anne babası olmadan oyun oynayabilir ve etrafını artık inceleyebilir. Oyuncak kullanımı da oldukça ilgi çekicidir. Bu dönem arabada da kıpır kıpır olabilir; sevdiği müzikleri çalarak ya da en sevdiğiniz oyuncakları vererek biraz daha sakin bir yolculuk yapabilirsiniz.