7 – 12 AY GELİŞİM

7. Ay Bebek Gelişimi

Hanimiş burnu, hanimiş saçı dönemi ile karşınızdayız. Bu aralar vücudunu tanıma yolunda ilerleyebilir. Burnunu, ellerini, gözlerini anlatabilirsiniz. Ellerini çırpıp, el sallayacağı bir dönem. Sebebi bilinmiyor ancak ayak parmaklarına hayran olabilir. Ayak parmaklarına sürekli bakabilir, ayaklarını ağzına sokmaya çalışabilir. Bu ay aynı zamanda isyan ayı olabilir. Elindeki oyuncağı almaya kalktığınızda ne demek istediğimizi uygulamalı olarak görebilirsiniz. Gerçek anlamda olmasa da ufak ufak emekleme belirtileri gösterebilir. Serbest kelebek misali kendi emekleme stilini geliştirebilir. Genelde sonunda popo üstü oturmak olsa da emeklemek bir sanattır ve her bebeğin emekleyişi farklı olabilir. Kendi halinde emeklemesine izin vermekte yarar var. Hangimiz ‘ce-eee’ ile büyümedik ki? 7 aylık bebeğinizle oynayabileceğiniz geleneksel oyunlardan biri yüzünüzü kapatıp ‘ce-eee’ yapmak olabilir. Bu dönemde bebeğiniz artık masada yerini alabilir. Mama sandalyesine oturtup eline kemirilmeye müsait bir gıda verebilir ve hep birlikte oturabilirsiniz. Bu arada hatırlatalım. Uzmanlara göre bal ve inek sütü 1 yaşından önce verilmemeli. Yine aklınızda olsun çilek, alerjik reaksiyona neden olan tehlikeli meyvelerden.


8. Ay Bebek Gelişimi

Bakmayın 8 aylık olduğuna, artık bebeğinizin gündeminde daha ciddi meseleler var. Bilinç denen kavram ile tanıştı. Özellikle bazı kelimeleri bilinçli bir şekilde söylemeye çalışır. Ulaşamayacağı oyuncak, onun için bebek işidir; uzanmaya çalışır ve hedefi başarabilir. Duyduğu seslere yönelebilir ve bağırarak ses çıkartma eylemi son sürat devam eder. Sohbet dönemine geçmiş bulunuyorsunuz artık; özellikle banyo sonrasında ya da birlikte geçirdiğiniz anlarda onunla konuşabilirsiniz. Uyku düzeni ile ilgili olarak bunu söylemek istemezdik ancak gece uykusunda birazcık azalmalara olabilir. Gecenin ortasında uyanabilir ve birden ağlayabilir. Böyle durumlarda panik yapmadan, durumu sakin karşılayın. Sonrasında uykuya kaldığı yerden devam edecektir.


9. Ay Bebek Gelişimi

Geldik 9. aya… Çok dikkatli olmanız gereken bir dönemdesiniz. Artık kendi başına emekliyor, bir yere tutunarak ayakta durabiliyor. Zaten o minik eller kıpır kıpır biliyorsunuz, haliyle oyuncakları tutmak artık ayrı bir keyif. Oyuncak demişken, üst üste dizilen oyuncaklar eğlenceli olabilir onun için. Birbirine çarpınca kırılmayan oyuncakları tercih etmekte yarar var malum eller çok aktif. 9. ayda özgürlük bebeğinizi çağırıyor olabilir. Özellikle yemek yerken kendi bağımsızlığını ilan etmek istiyor olabilir, kaşığı elinizden almaya çabalayabilir. Yemek zamanını inatlaşma haline getirmemek için yavaşça ona kendi kendine nasıl yemesi gerektiğini öğretebilirsiniz. Uyku düzeninden de bahsedelim kısaca. Gece uyanmaları azalmış olabilir ancak gündüz uykularında biraz sorun yaşayabilirsiniz. Artık uyku düzenini değiştirmek isteyebilir. Uygun bir rutin için yeniden planlama yapmanız gerekebilir.

10. Ay Bebek Gelişimi

Ooo işin rengi değişti, bebeğiniz için hareketlenme zamanı! Artık bu ay ciddi ciddi bir yerlere tutunup kendi kendine kalkmaya başladı. Hele bir oyuncağını elinden almaya kalkın, ciddi bir bebek inadı ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ayakta kalma süresi 5 saniyeyi zor geçse de minik burnundan kıl aldırmaz tabi. El sallayabilir, alkış yapabilir. Hayır kelimesini az çok anlayabilir ya da bir şeyi yapmaması gerektiğini algılayabilir. Geri gelelim uygular mı? Nadir! Çünkü o özgür bir bebektir, kendine ait kuralları vardır. Pardon ama bilelim lütfen! Bu aralar onunla sürekli konuşabilirsiniz. Sizi dikkatle dinleyecektir. 10 aylık bebekte anne sütü hala çok önemli. Yanı sıra ek gıda da. Önemli olan bebeğin dengeyi iyi kurabilmesi. En doğru bilgi için zaten doktorunuz sizi yönlendirecektir.

11. Ay Bebek Gelişimi

1 yaşına son bir kaldı. 11. aya gelen ve günden güne gelişen bebeğinizi bu ay yine çok sempatik durumlar bekliyor. Tay tay tay tabir ettiğimiz minik yürümeler artık başlayabilir. Eşyalara tutunarak yavaş yavaş yürümeye başlayabilir. Anne, baba, dede gibi minik hecelememeleri tekrarlayabilir, anlamını bilmiyor olsa da. Artık kendi kendine biberon tutabilir, içebilir. Sevdiği insanları tanır ve onlara ilgi gösterebilir. Düşmeden ayakta bile durabilir, 11 aylık artık o! Sünger kıvamında her bilgiyi emmek üzerine hali hazırda bekleyen bir beyni var. Söyleyecekleriniz çok önemli yani. Ona her şeyin adını söyleyin. Hemen size karşılık vermese de her birini hafızasına attığına emin olun. Teknoloji bebeği olmasından dolayı etrafındaki her şey ilgisini çekecektir. Özellikle tablet, televizyon, telefon gibi eşyaları uzak tutmayı ihmal etmeyin. Bir süre kıyameti koparıp onlara ulaşmak isteyebilir ancak oyalayacak başka şeylere yöneltmekte fayda var. Biraz da beslenmeden bahsedelim mi? Artık bu ay, sizin yediğiniz besinlerin tuzsuz ve baharatsız versiyonunu yiyecek kıvamdadır. Meyveleri püre haline getirmeden eline verebilir ve kendi halinde yemesini sağlayabilirsiniz. Artık bebeğinizin gündüz uykusu daha kısa olacaktır. Gece uykusu 10 saati bulabilir. Uyuyamadığı durumlarda ılık ve rahatlatıcı bir banyo yaptırabilirsiniz. Bu, uykuya geçişini hızlandıracaktır.

12. Ay Bebek Gelişimi

Ve geldik 12. aya. Bebeğiniz artık seneyi devirdi, kocaman oldu! O artık bir çekmece canavarı. Aman açıkta bir çekmece görmesin, aman boşta sepet yakalamasın. Karıştırmaya bahane arayan bebeğiniz için eğlenceli, sizin için de tedirgin bir dönem yani. Tek elini tuttuğunuz zaman artık adım atabilir. Anne nerede diye sorulduğunda dönüp size bakabilir, mendilleri hazırlayın! Sizden ayrıldığında ağlayabilir, hüzünlenebilir. Kendine özgüveninin de arttığı bir dönem, daha doğrusu gelişmeye başladığı. Bu nedenle gözetim altında tutmak koşulu ile onu bazı zamanlar serbest bırakabilirsiniz. Böylelikle kendine ait riskleri alabilir ve daha özgüvenli olabilir. Bu dönem bir sabır testinden geçiyor olabilirsiniz. Her ağladığında hemen yanına gitmek yerine biraz sabretmeyi öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Bebeğiniz çok hareketli olduğu için kilo alımı istediğiniz gibi olmayabilir. Endişelenmeyin o artık bir oyun çocuğu adayı. Hareketleri arttıkça, kilo alımı da ona göre dengelenecektir. 12. ay itibari ile artık çatal ve kaşık kullanımına da geçebilir. Birilerinin yardımı olmadan yemek yemeğe çalışabilir ya da isteyebilir. İşte bunlar hep 12 aylık meseleler.