1 – 6 AY GELİŞİM

1. Ay Bebek Girişimi

Durun daha yeni başlıyoruz. Bu ay cicim ayı, henüz bebeğiniz ile yeni tanışıyorsunuz. Her ne kadar sizi görebildiği göz açıklığı az olsa da koyu renkler ilgisini çeker. Görme duyusu henüz gelişmemiş olsa da insan seslerine karşı duyarlıdır. Günde 4-5 kez kaka yapabilir ki bu da onu yeteri kadar ve güzel beslediğiniz anlamına gelir. İshalden gözünüz korkmasın, anne sütü ile besliyorsanız bu doğal bir sonuçtur. Poposu aktif bir biçimde çalışırken (!), size gülücük atmayı da ihmal etmez. Kendiliğinden gülümseyebilir, sırt üstündeyken yana dönmeye çalışabilir ya da parmağını emmeye çabalayabilir. Emzirmeyle ilgili de bir notumuz var. Bebeğinizi 2-3 saatte bir emzirmek zorundasınız diye bir kural yok. Bu durum, emzirme zamanlamasına göre değişkenlik gösterebilir, doktorunuz doğru bilgiyi verecektir. Emzirdikten sonra bebeğiniz ağlamaya devam ediyorsa da telaşa kapılmayın; ağlaması aç olduğu anlamına gelmez. Gaz sancısı çekiyor olabilir. Bu arada meme değişikliğinde bebeğinize bir gaz molası vermeyi unutmayın. Üst üste emmek yerine, diğer memeye geçmeden önce gazını çıkartmak hem iştahını açacak hem de rahatlatacaktır.

2. Ay Bebek Gelişimi

Koyu renklerin hakim olduğu görsel dünyası, artık pastele yönelebilir. İlk aya oranla renkleri daha canlı görebilir. İşitme duyusu geliştiği için, sesleri artık daha net ayırabilir. Kendi kendine çıkardığı sesler çok hoşuna gideceğinden, bunu sürekli tekrarlayabilir. Yalnız mucize beklemeyin, bebek birden bütün alfabeyi çözüp anne baba demeyecektir, bunun için azıcık daha zaman lazım. Gündüz uykuları daha az olabilir, artık geceleri daha uzun uyuyabilir. Ellerini keşfeder! Önüne bir cisim koyduğunuzda elleri ile onu tutmaya çalışabilir. Artık eviniz gülücük ve sevinç çığlıkları ile dolabilir. Kendi sesini duymaya bayılacağından, durup durup basabilir çığlığı. Bu arada annesinin sesini artık net olarak ayırt edebilir. Bir sıfır öndesiniz babasına göre, laf aramızda ama! Her ne kadar bol bol gülücük atsa da ağlamalar da bebekliğin şanındandır. Ağladığı durumlarda kucağınıza aldığınızda muhtemelen sakinleşecektir. Emzirirken her iki memenizden de sırayla emzirmekte yarar var, diğeri tamamen bitmeden ötekine geçmeyin. Memenin sonundaki süt, asıl besleyici olandır. Bu da aklınızda olsun…

3. Ay Bebek Gelişimi

Bu ayın en güzel haberini vererek başlayalım yazımıza. Bu ay bebeğiniz artık daha az ağlayacak çünkü artık dış dünyaya olan merakı daha fazla. Tatlı mutluluk çığlıkları tam gaz devam ederken artık başını ve gövdesini daha rahat hareket ettirebilir. Biraz da asabiyiz sanki bu ay; yalnız bırakıldığında sinirlenebilir ve tepkisini hemen gösterebilir. Asi bebeğinizin elleri ile arası hayli iyidir. İki elini birbirine kavuşturup kavuşturup kendini inceler. Bu ay tutma refleksi de gelişir, o minicik parmakları oyuncakları kavramaya niyetlenebilir. Artık devir yuvarlanma devridir! Koskoca 3 ayın sonunda artık yatağında kendi kendine yuvarlanabilir. Bu dönemlerde artık oyuncak seçimlerine de yönelebilirsiniz. Yumuşak ama farklı dokularda oyuncaklar ile doku hafızasını geliştirebilirsiniz. 3 aylık bebekler için 3 saatte bir emzirmek iyi olabilir ancak doğru bilgi için elbette doktorunuza danışmanızda fayda var. Uyku düzeni artık oturmaya başladı; sabahları erken uyansa bile gündüz öğleden önce ve öğleden sonra yine uyuyacaktır. Bu aralar bulduğu ne varsa ağzına götürmeye çalışabilir. Halının üzerinde ya da ulaşabileceği yerlerde bir şeyler bırakmamaya dikkat edin.

4. Ay Bebek Gelişimi

Duyguların sere serpe olduğu bir döneme hoş geldiniz. Artık kartlarını açık oynar; mutluysa güler mutsuzsa vay halinize. Elindeki ya da yakınındaki oyuncağı almanıza karşı çıkabilir, elinde ne varsa ağzına sokmaya çalışabilir. Ayaklarını keşfettiği şu dönemde, onu ayaklarıyla oynamaya çalışırken görebilirsiniz. Koyu renk ve pastel tonlardan oluşan görme yetisi artık tamamlanır, her şeyi çok net görebilir. Bu arada ilk minik sincap diş de çıkabilir, aklınızda olsun. Bu ay bebeğinizin uyku saatleri de düzene girecek. Gece uykuları nereden baksanız 10 saate çıkabilir. Tabi size de gün doğuyor bu durumda, yastığa az mı hasret kaldınız! Hani diş çıkarmalardan bahsetmiştik ya… Buna dair birkaç notumuz var. Diş çıkarma belirtileri olarak ağız sulanması ve beraberinde yüzde bazı döküntüler olabilir. Gecenin bir yarısı ağlama krizleri ya da huzursuzluk da olabilir. Böyle durumlarda hiç panik yapmadan, sakin sakin karşılayın bu durumu. Diş bu, kimsenin damağında kalmaz; o veya bu şekilde bir yerden patlayıp özgürlüğünü ilan edecektir. Kendinizi üzmeyin.

5. Ay Bebek Gelişimi

Kim derdi ki gün gelecek sizi biberon ile aynı kefeye koyacak! Sütünü esirgemediğiniz bebeğiniz, bir sizi görünce bir de biberonu görünce heyecanlanacak. Çünkü artık her şeyin bilincinde, neyin ne zaman geleceğini gayet iyi biliyor. Evdeki mutluluk çığlıkları devam ederken, dik oturduğunda artık başını düz tutacak kıvama geldi. İnsan sesine tepki verebilir, sesin geldiği yöne doğru şaşkın bakışlarıyla göz atabilir. Tabi bu arada ilginin fazlasıyla onda olduğunun da farkında; ilginin azaldığını fark ettiği anda dikkat çekmek için gürültü çıkarabilir. Şimdi sizi ümitlendirmek istemeyiz ama bir ihtimal adını duyunca bakabilir. Bu dönem eğer sürekli ağlıyorsa, sakin ve dingin bir ses ile onunla konuşmayı deneyin. Bu sakinlik ona da iyi gelecektir. O artık oyun bebeği. Onunla oyun halısı üzerindeyken oyunlar oynayabilirsiniz. Örneğin halıya bir oyuncak koyabilir sonra ona uzanmasını sağlayabilirsiniz. Bakmayın siz minik olduğuna, konu oyuncaksa o eller nasıl da hızlı hareket eder! Ara ara kitap okumaya ne dersiniz? İlgisini çekebilir. Bu arada dışarı çıktığınızda ona kedi, köpek artık ne varsa tanıtabilirsiniz. Bakmayın 5 aylık olduğuna, o artık her şeye hakim!

6. Ay Bebek Gelişimi

5. ayın son cümlesine bir bakın, ne demiştik “O artık her şeye hakim.” Altıncı ayın sonunda bu dediğimizin doğruluğu ile karşınızdayız. Bebeğiniz artık düşürdüğü ya da fırlattığı oyuncağın arkasından akıbetine bir süre bakabilir, olaylar silsilesinde mantıklı bir netice aramaya başlayabilir. Tanıdığı kişilere gülücükler saçar, onlarla oyunlar oynar. Ve beklenen an; anne, baba, dede gibi kolay söylenebilir kelimeleri tek tek heceleyebilir. El çabukluğu ondan sorulur, bir elinden ötekine nesneleri kolayca geçirebilir. Saçlara meraklı olabilir, bu ara saçlarınızı toplamanızda yarar var. Bu dönem, artık bebeğiniz için ek gıdaya geçiş dönemi olabilir, doktorunuz sizi yönlendirecektir. Eğer ek gıdaya geçişi uygun bulursa muhallebi, ev yapımı yoğurt, elma, muz, şeftali ya da armut gibi meyvelerin pürelerini verebilirsiniz. Bebeğiniz artık yeni bir sürece başladığından, bu dönemde gıda alerjileri olabilir. Bu yüzden dikkat edip, bebeğinizi daima gözlemlemelisiniz.