İLK 6 AY ANNE SÜTÜ…

Peki nedir bu anne sütünü kıymetli kılan? Sıkça duyduğumuz cümlelerden biri; ilk altı ay anne sütü çok önemli. Bilincimize yerleşmiş bu cümlenin özüne inmeye ne dersiniz? Evet, anne sütü çok yararlı hele ki ilk altı ayda. Peki bu sütü bu kadar kıymetli kılan nedir, bebeğinize faydaları nelerdir? Bakın kalemimizden neler döküldü… Şüphesiz en önemli ve ilk katkısı bebeğinizin sağlığına oluyor. Yenidoğan savunmasızlığının bir getirisi olarak bebeğiniz enfeksiyonlara karşı açık olabilir, küçücük bile olsa soğuk algınlığı dünyada bir sürü insan varken gidip miniğinizi bulabilir. Verilebilecek ilaç dozları da sınırlı olduğundan bu durum sizde sıkıntı yaratabilir. Anne sütünün devreye girdiği ilk konulardan bir bebeğinizi virüslerden koruması. İçerdiği güçlü maddeler ile yalnızca bebeğinizi beslemek ile kalmaz, aynı zamanda dışardan alabileceği virüslere karşı kocaman bir yelken olur. Anne sütü, anı korumak ile kalmaz uzun süreli bir koruma da sağlar. Diyabet ya da kronik durumlar için iyi bir önlemdir.


Yapılan araştırmalara göre emziren anneler, menopoz sonrası osteoporoz riskini daha az yaşıyor. Hamileyken anneler daha çok kalsiyumu vücutlarında tutar. Devamında bir de anne sütü birikimi, kemiklerin daha güçlü olmasını sağlar. Anne sütünün bir yararı da ani bebek ölümü sendromunu yarı yarıya düşürmesi. Bu sendrom, beyindeki kimyasal serotonin eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Anne sütü, bu oluşumu yarı yarıya düşürme gücüne sahip. Doğum sonrası en büyük endişelerinizden biri doğum kilolarını nasıl vereceğiniz olabilir mi? Eğer cevabınız evet ise sizi satırlarımıza alalım. Sağlıklı beslenmenin yanı sıra, emzirirken de kalori yakabilirsiniz. Günde 500 kalori yakımına kadar etki ettiği duyulmuştur. Tabi bu anneden anneye değişiklik gösterir. Anne sütünün bebeğe yaradığı konulardan biri de aşılar. Anne sütü alan bebekler, almayanlara oranla aşıya daha olumlu tepki verebilir. Yani aşının etkisi daha çabuk görülebilir. Bu, mama ile beslenenlerde geçerli değildir asla denemez, sadece anne sütü içenlerde biraz daha etkili olur diyebiliriz. Anne sütünün, bebeğinizin kanser riskini azalttığını biliyor muydunuz? Anne sütü ile beslenen bebeğin,çocukluk döneminde kansere yakalanma riski daha aza düşebilir. Temelden güçlü yetişen bebeğiniz, hastalıklara karşı güçlü bir savaşçıdır. Bebeğiniz daha az hastalanacağından, sizin de bu ‘hasta günler’i daha az deneyimleyeceğiniz anlamına geliyor. Süt deyip geçmeyin, bakın nelere yol açıyor. Bebek sağlığını tehdit eden konulardan biri de obezite.

Anne sütü iki farklı içerikten oluşuyor. İlki protein, diğerinde ise yağ oranı yüksek oluyor. Yüksek protein sayesinde bebeğinizde tokluk hissi oluşuyor ve edindiği doygunluk hissi ile obeziteye tüm meyilleri ortadan kaldırıyor. Anne sütü, içeriğindeki büyüme faktörleri ile özellikle beyinin gelişimine katkı sağlıyor. Yalnızca beyin değil, pek çok organın da daha hızlı büyümesini sağlıyor. Bu durum, bebeğinizin gelecek hayatına da olumlu yansıyor haliyle. Anne sütünün faydaları kitap olma yolunda ilerliyor! En büyük katkılarından biri de gözlere olan faydası. Anne sütü ile beslenen bebekler, göz enfeksiyonuna karşı daha dayanıklı olabiliyor. Özellikle gözlerinin yeni geliştiği doğumdan sonraki ilk günlerde, anne sütü güçlü bir etkiye sahip. Özellikle çocuk döneminde başlayan ve ileriki dönemde hayatı epey güçleştiren astım riski de önemli ölçüde azalır. Anne sütü içen bebeklerin, alerji ve astım gibi hastalıklara yakalanma riski diğerlerine göre daha azdır. Bu süreç, bebek büyüdükçe de devam eder.