Doğum Yöntemleri


Normal doğum


Normal doğum çoğu kadın için korku vericidir. Ancak yeterli bilgi sahibi olunduğunda insan yaşamındaki en doğal olaylardan biri olan bu sürecin aslında o kadar da korkutucu olmadığı anlaşılacaktır. Doğum süreci 3 evreye ayrılmaktadır.


 1. Evre (Doğum Sancıları)

Çoğu anne hamilelik döneminde karındaki kasılmaları hissetmiştir. Bu genelde düzensiz ve seyrek olan kasılmalara Braxton – Hicks kasılmaları adı verilir. Doğum başladığında bu kasılmalar sıklaşır ve düzenli bir hale gelir. Bazen bu iki kasılmayı ayırmak güç olabilir ve kasılmalar bir süre için sıklaşmasına rağmen bu doğum anlamına gelmeyebilir. Rahim ağzının açılmaya başlaması doğum sürecine girildiği anlamına gelir. Bu süreçte kasılmalar giderek sıklaşır ve güçlenir. Doğuma kadar bu sıklaşma devam eder. Bu süre her anne için oldukça farklı olabilir. Bazen doğum sancıları oldukça güçlenmesine rağmen rahim ağzı henüz yeterli açıklığa ulaşmayabilir. İlk doğumunu yapacak anneler için bu 12 saat civarı sürerken sonraki doğumlarda genelde bu süre çok daha kısadır. 1. Evrenin sonuna doğru rahim ağzının genişlemesi oldukça hızlanır, rahim ağzı açıklığının 10 cm’ye ulaşması ve bebeğin doğum yoluna girmesi ile bu evre sonlanır.


 • Evre  (Doğum)

Bu evrenin başlangıcında doğum sancıları bir miktar seyrekleşir ve biraz rahatlamak için size süre bırakır. Bebek bu evre boyunca doğum kanalından aşağı doğru inmektedir. Bebeğin inişi rahim ağzının açılması gibi daha önce doğum yapmış annelerde daha hızlı olurken ilk doğumlarda 1 saat kadar sürebilir. Rahimin kasılmasıyla birlikte ıkınmak bu süreçte bebeğin inişini oldukça kolaylaştıracak ve daha az ağrılı bir doğum geçirmenizi sağlayacaktır.


Doğumun gerçekleşmesiyle birlikte bebeğiniz ağlayarak ilk nefesini alır. Doktorunuz veya ebeniz bebeğinizin burnundaki ve ağzındaki sıvıları temizleyerek daha rahat nefes almasını sağlar. Bir sorun olmadığından emin olduktan sonra ısı kaybetmemesi için bir battaniyeye sarılmış olan bebeğinize kavuşabilirsiniz.


 • Evre (Plasentanın Ayrılması)

Doğumdan sonra dakikalar içinde rahim tekrar kasılmaya başlar. Bu kasılmalar bebek eşinin yani plasentanın ayrılmasını sağlar. Bu kısım genelde daha kısa ve ağrısızdır. Plasentanın düzgün ayrılması damarların düzgün kapanmasını ve kanama olmamasını sağlar.


Ağrı ile Başa Çıkma


Doğum süreci ağrılı bir süreçtir. Ancak öğrenebileceğiniz birkaç teknik sayesinde doğumu çok daha kolay ve ağrısız atlatabilirsiniz. Nefes egzersizleri bu konuda oldukça faydalı olabilir. Nefesinize odaklanarak derin ve yavaş nefesler almaya çalışın. Ayrıca doğumu kafanızda canlandırarak kendinizi bu sürece hazırlayabilirsiniz. Eğer ağrıya dayanamayacağınızı düşünüyorsanız doktorunuzla ağrı tedavisi konusunda konuşabilirsiniz.


Sezaryen Doğum (C-section)


Sezaryen doğum, cerrahi bir kesi ile bebeğin rahimden ve anne karnından çıkartılmasıdır. Bu önceden planlanabileceği gibi beklenmeyen bir duruma yönelik acil bir müdahale de olabilir.


Doktorunuz bazı durumlarda size sezaryen doğum yapmayı önerebilir. Çoğul gebeliklerde normal doğum bebekler için sorun oluşturabileceği için sezaryen tercih edilir. Bebeğinizin beklenenden büyük olması durumunda da sezaryen önerilebilir. Eğer bebeğiniz ters geliyorsa veya plasentanın yerleşim yeri doğum için sakıncalı ise sezaryen en iyi seçim olacaktır. Daha önce aynı bölgeden geçirilmiş cerrahi işlemler varsa normal doğum sırasında yırtılmaya neden olabileceği için sezaryen tercih edilebilir. Doğumun gecikmesi durumunda da sezaryen doğuma yönlendirilebilirsiniz.


Bunlar dışında kendi isteğiniz doğrultusunda da doktorunuzdan sezaryen doğum talep edebilirsiniz. Ancak doğumun kendi riskleri olduğu gibi sezaryen doğumun da riskleri vardır. Bu bir cerrahi işlemdir ve beklenmeyen etkiler görülebilir. Beklenilenden daha fazla kanama olabilir ve enfeksiyon riski sezaryen doğumlarda daha fazladır. Bu nedenle doktorlar tarafında bir engel olmadığı sürece normal doğum önerilmektedir.


 • Spinal ve Epidural Anestezi

Doğum sırasında ağrı ile başa çıkmak için bu yöntemler sıkça kullanılmaktadır. Epidural anestezi sırasında bir iğne yardımıyla sırt bölgesinden omurilik zarı ve omurilik arasına girilerek anestezik madde buraya verilir. Spinal anestezi de benzer olarak ancak daha küçük bir iğne kullanılarak omuriliği çevreleyen sıvının içine anestezik madde verilir. Dakikalar içinde bir uyuşmanın bacaklarınızdan yukarıya doğru çıkmaya başladığını ve hareket yeteneğinin azaldığını hissedebilirsiniz. Bu çok etkili bir ağrı kesici yöntemdir. Ancak bu yöntem herkes için uygun olmayabilir ve doktorunuzun değerlendirmesi sonucunda buna birlikte karar verebilirsiniz. Baş ağrısı anestezi sonrasında görülen en sık yan etkidir ve bu uzun bir süre boyunca geçmeyebilir. Sezaryen doğumlarda da sıklıkla kullanılan bu yöntem genellikle bebeğiniz için bir risk teşkil etmemektedir.


Kaynaklar:


 1. https://www.marchofdimes.org/pregnancy/stages-of-labor.aspx
 2. http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/labor-and-delivery/in-depth/stages-of-labor/art-20046545
 3. https://www.merckmanuals.com/professional/gynecology-and-obstetrics/normal-labor-and-delivery/management-of-normal-labor
 4. https://www.acog.org/Patients/FAQs/Cesarean-Birth-C-Section
 5. https://www.uptodate.com/contents/c-section-cesarean-delivery-beyond-the-basics/abstract/4?utdPopup=true (1)
 6. https://www.webmd.com/a-to-z-guides/tc/epidural-and-spinal-anesthesia-topic-overview
 7. http://familydoctor.org/familydoctor/en/pregnancy-newborns/labor-childbirth/dealing-with-pain-during-childbirth.html