BİBERON SEÇİMİNDE NELERE ÖNEM VERMELİ?

Biberon Seçiminde Nelere Önem Vermeli? Bazı bebekler her biberonla mutlu olabiliyorken, bazıları ise biberon konusunda seçicilik yapabiliyor. Bu yüzden bebeğinizin rahatça beslenebilmesi için yapacağınız biberon seçimi oldukça önemli.


Biberon çeşitleri

Cam, plastik ve silikon olarak 3’e ayrılır. Cam biberonlar, içerisindeki sıvıyı en iyi muhafaza edendir. Sterilizasyon için sadece sıcak su ile yıkamak yeterli oluyor. Cam biberonlarda dezavantaj yaratan durum ise kırılması veya çatlamasıdır. Bu yüzden daha yeni biberonla tanışan bebeklere cam biberonlar önerilmez. Plastik biberonlar, kırılma veya çatlama gibi olası durumlarda daha avantajlı durumdadırlar. Plastik yapısından dolayı biberon üzerinde çizilmeler olabilir. Aynı zamanda, sterilizasyonlarını gerek sıcak gerekse soğuk suyla sağlayabilirsiniz. Ayrıca, minik bebeğinizin plastik biberonu kavraması ve taşıması daha kolaydır. Plastik biberonlarda mutlaka dikkat edilmesi gereken bir husus da Bisfenol A(BPA) olarak adlandırılan maddeyi içermemesidir. Silikon biberonlar, Bisfenol A(BPA) içermiyorlar. Ancak, bulunması zor ve fiyatı oldukça pahalı.

Biberon boyutları

Biberon boyutlara yaş ve kullanım türüne göre değişiklik gösterir. Bebeğinizin ilaç ve vitamin alımlarında yeterli olan miktar 50 ml’dir. 90 ila 120 ml’lik biberonlar ise bebeğin ilk haftaları için uygun olup meyve suyu ve su içimleri için kullanılabilir. 120-150 ml’lik biberonlar ilk aylar için kullanılır. Su ve ara öğünler için idealdir. 240-260 ml’lik biberonlar ise üç ila altı aylık bebekler için kullanımı uygundur. Son olarak, 320-340 ml’lik biberonlar ise biraz daha iştahlı bebeklerin 1 yaşına kadar kullanabileceği boyuttadır.


Emzikler

Biberon kullanmaya başlayan bebeklerde biberon seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biride emziklerdir. Her yaşa ve gelişime uygun olarak farklı tasarlanan emziklerde sütün gelme akışı önemlidir. Tek delikli emzikler yavaş akışlı olduklarından yeni doğan bebekler için idealdir. Üç aydan sonra orta akışlı emziklere geçmek, 6 aydan sonra da hızlı akışlı emziklere geçmek uygundur ama tabi ki bu geçişleri bebeğinizin gelişimi belirleyecektir.


Bebeğiniz için doğum çantasında neler olmalı?

Doğum öncesi hazırlıklar içerisinde hastane çantası hazırlama en telaşlı ve bazen eli ayağı karıştıran olaylardan bir tanesi. Konuyla ilgili uzmanlar hastane çantası hazırlama sürecinin hamileliğin 32. haftasından itibaren uygun olduğunu söylüyor. Bu yüzden sizin kafa karışıklığınıza da yardımcı olacak bir yazı hazırladık. Yeni doğmuş miniğinizin dünyayla tanıştığı bu ilk günde yanınıza alacağınız zıbın ve tulum ilk an kıyafetleri olacak. Her türlü kazaya karşı en az 5 adet bulundurmanız ihtiyaç halinde zorlanmamanıza yarayabilir. Doğum sonrası çıkacağınız oda sıcak olacağından şapka ve mont gibi kıyafetlere ilk başta ihtiyacınız olmayabilir fakat soğuk kış günlerinde doğum yaptıysanız iş değişir. Yumuşacık bir battaniye doğum çantası içinde olması gerekenlerden biri.

Onu tutarken bir yandan kokusunun battaniyeye sinmesi de cabası. Yenidoğan bebeklerin 2 saatte bir beslendiklerini ve her beslenme sonrası tuvaletini yaptıkları düşünülürse bebek bezini unuttuğunuz an sonunuz olabilir. Hassas bir cilde sahip olan bebeğiniz için muslin bezler tam bir kurtarıcı görevi görüyor. Yumuşaklığıyla sizi mest edecek bu bezler bebeğinizin her türlü ihtiyacına çözüm olacak: ter bezi, alt değiştirme örtüsü, diş çıkarırken salya bezi… Hastane çantası hazırlarken eşinizi de bu seremoniye katılmasını sağlayın. Böylece, sizin dışınızda bebeğinizin ne gibi ihtiyaçları olduğunu bilecek bir yardımcı yanı başınızda olacak.