Emzirme ve Yenidoğan Bakımı


Sizin emzirmeyi öğrenmenizle beraber bebeğiniz de beslenmeyi öğrenecektir.


İyi bir emzirme mandallama yöntemiyle olur ve bu yöntem annede meme başı yarası oluşmasına, sütün meme başında birikmesine engel olan bir yöntemdir.


İyi bir emzirme için memenizin başını bebeğinizin ağzına değdiriniz, bu hareket onda arama refleksini uyandıracaktır ve bebeğiniz ağzını açacaktır. Meme başındaki tüm koyu alanı bebeğinizin kavramasına izin verin. Bebeğinizin dudakları emme esnasında dolu görülmelidir (1).


Emzirmeyi kolaylaştırmak için bir kolunuzla bebeğinize destek olup onu aşağıdan tutarken, diğer elinizle C işareti şeklinde bir şekil yapın. Baş parmağınızı memenizin koyu alanının üst yüzeyinde tutarken, diğer 4 parmağınızla memeye alttan destek olun. Bebeğinizin emmesi esnasında asla memenizi sıkıştırmayın. Bu süt kanallarının tıkanmasına ve bebeğe süt akışının azalmasına sebep olur. Bebeğiniz sağlıklı bir şekilde emiyorsa ses çıkaracaktır (1).Eğer emme esnasında memeniz çok acıyorsa bebeğin makaslamasında bir sıkıntı vardır ve parmağınızı bebeğinizin ağzının kenarına değdirip emzirmeyi sonlandırmasını bekleyin daha sonra bebeğe tekrardan pozisyon aldırıp emzirmeye devam edin. Ayrıca emme anında bebeğiniz nefes alma problemleri yaşıyorsa bebeğin burnu çevresindeki meme dokusuna bastırın ve onun nefes alacağı alanı artırmaya çalışın. Ayrıca bebekler genel olarak kokulardan hoşlanmazlar, kendi kıyafetlerinizi ve bebek kıyafetlerini kokulu deterjanlarla yıkamayın, emzirme anında size bebeği yaklaşmaktan alıkoyacak her şeyden kaçının.


Mümkünse doğumdan hemen yarım saat sonra bebeğin emmeye başlaması gerekmektedir. Bebeklerin bağışıklıkları çok zayıftır. Meme başından gelen ilk süt kolostrum olarak adlandırılır ve bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirecek proteinler içerir. Ayrıca besin değeri de çok yüksek bir süttür ve bebeğin sindirim sisteminin gelişimine yardımcı olur.


Doğumdan hemen sonra emzirilmeye başlanan bebekler büyüme sürecinde emme problemlerini daha az yaşarlar. Ayrıca annelerin bebeklerine kendilerinin pozisyon aldırması gerekmektedir, pozisyon bebek ve annenin ortak konforuna bakarak belirlenmelidir. Emzirme ayrıca bebeğinin kan şekerinin sabit kalması ve özellikle düşmemesi için hayati önem taşımaktadır.


Emzirmenin yanında yenidoğan bakımında kullanılan malzemeler önemlidir. Bunlar bebek için özel üretilmiş olmalıdır. Kokulu olmamalıdır, kokulu deterjanlarla veya sabunla yıkanmamalıdır. Parfüm sıkılmamalıdır. Düzenli olarak temizlenmelidir. Bebekte alerji yapan herhangi bir madde varsa bunun tekrar kullanımından kaçınılmalıdır.


Bebek eşyalarını sıralamamız gerekirse bunlar;


  • Bezler, bez kremleri, bez çantası, bebek için ekstra iç çamaşırı
  • Banyosu için özel küveti, havlusu, bebek şampuanı, bebek sabunu,
  • Tıbbi durumlar için dijital termometresi, burun damlası, antibakteriyel krem, bandajlar, tırnak makası
  • Emzirme için özel mama kaseleri, biberonu, emziği, süt sağma makinası, süt saklama çantası
  • Zıbınlığı, yatağı, yorganı, yastığı, uyku ve gündelik kıyafetleridir (2).

Kaynaklar