Erken Doğum


Erken doğum 37 hafta öncesinde gerçekleşen doğumlara denir. Bu birçok nedenden kaynaklanabilir. Bazı bebeğin hayatını tehlikeye atan durumlarda ise bebeğin sağlığı için özellikle erken doğum yaptırılabilir. Kasılmalarınız sıklaşırsa, bel bölgesinde bir basınç artışı hissederseniz veya fazla akıntınız olursa bunlar erken doğumun belirtileri olabilir.


Erken doğum bebek için tehlikeli olabilir. Doğum ne kadar erken olursa risk o kadar artmaktadır. Erken doğan bebekler soluk almakta güçlük yaşayabilirler. Erken doğum ayrıca beyin ve diğer organlarda kanama riskini de artırabilir. Erken doğum en sık olarak 34 – 37 haftalar arasında gerçekleşmektedir. Bu haftalar arasında daha erken doğan bebeklere göre risk daha azdır.


Doğumun 34. haftadan önce başlaması durumunda, eğer doğumun gerçekleşmesi için bir neden yoksa, sağlık personeli tarafından geciktirilebilir. Bu süreçte ilaç yardımı ile bebeğin akciğerlerinin gelişimi sağlanır ve diğer riskler azaltılır.


Erken doğan bebekler doğum sonrasında yeni doğan yoğun bakım ünitesinde gözlem altında tutulur. Akciğer gelişiminin tam olduğundan ve başka bir sağlık sorunu olmadığından emin olunduktan sonra bebeğinize kavuşabilirsiniz.


Erken doğumun en sık görülen nedenleri arasında bunlar bulunmaktadır;


  1. Enfeksiyon
  2. Plasenta yerleşim anomalileri
  3. Amniyon sıvısının çok veya az olması
  4. Rahim ağzı yetmezliği
  5. Önceden geçirilmiş cerrahi girişimler
  6. Çoğul gebelikler
  7. Anne yaşının 17’den küçük veya 35’den büyük olması
  8. Sigara kullanımı
  9. Alkol kullanımı
  10. Tüp bebek


Geç doğum


41. haftanın sonunda doğumun hala gerçekleşmemiş olmasına geç doğum denir. Bu noktada doktorunuz sizden bazı testler isteyecektir. Testler sonucunda bebeğin hayatını tehdit eden bir durum görülürse doğum başlatılabilir veya sezaryen doğuma yönlendirilebilirsiniz. Testler sonucunda sorun çıkmaması halinde genellikle 42. haftaya kadar beklenir.


Doğumun 42. haftada hala gerçekleşmemiş olması durumunda yapay doğum sancısı kullanılarak veya sezaryen yöntemle doğum yapılabilir. 42. haftayı geçen gebeliklerde bebeğin ciddi hayati tehlikesi oluşmaktadır. Plasenta bebeğin ihtiyacına yetmeyebilir ve amniyon sıvısı bu süreçte gittikçe azalır. Bebeğiniz normal doğum için çok fazla büyüyebilir ve bu durumda sezaryen doğum yapılabilir.


Geç doğumun en sık sebebi doğum tarihinin yanlış hesaplanması veya son adet tarihinin doğru hatırlanamamasından kaynaklanmaktadır.


Bu süreçte doktorunuzla iletişim halinde ve kontrol altında olmanız riskleri oldukça azaltacaktır. Bebeğinizin durumu hakkında bilgi sahibi olarak doğumun yapılmasının aciliyeti hakkında bilgi sahibi olunabilir. Doğum vaktinizi aştığınız durumda mutlaka doktorunuz ile görüşmelisiniz.


Kaynaklar


https://www.acog.org/Womens-Health/Preterm-Premature-Labor-and-Birth

http://www.acog.org/About-ACOG/News-Room/News-Releases/2013/Ob-Gyns-Redefine-Meaning-of-Term-Pregnancy

https://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/patientinstructions/000515.htm