Gebeliğe Hazırlıkta Sağlık Kontrolü


Gebelikte İlaç Kullanımı


Düzenli olarak aldığınız veya geçmiş yaşantınızda kullandığınız bazı ilaçların gebelik döneminde farklı yan etkileri olabilir, bu ilaçlar size ve bebeğinize zarar verebilirler. Bazı ilaçların vücudunuzda yarattığı etkinin sonlanması ayları bulabilir.


Gebelik sırasında veya öncesinde mevcut hastalığınız için kullandığınız bir ilacın bırakılması da tehlikeli olabilir. Hastalığınız ilerleyebilir ve bebek için tehlike yaratacak bir durum yaratabilir. Bu nedenle bazı ilaçlar gebelik sırasında zararlı etkileri olabileceği bilinmesi halinde kullanılmadığı takdirde daha tehlikeli durumlar yaratacağından dolayı kullanılabilir. Mevcut bir hastalık için kullandığınız bir ilacı asla doktorunuza danışmadan bırakmamalısınız. Bir çocuk sahibi olmaya karar verdiğinizde kullandığınız ilaçların güvenliği ile ilgili doktorunuza danışın.


Gebeliğe hazırlanırken beslenme


Bebeğinizin anne karnındayken tek besin kaynağı sizsiniz. Bu nedenle gebelik döneminde insan vücudu daha fazla besine ihtiyaç duyar. Enerji ihtiyacının artması ile bazı vitaminlere ve diğer besin ögelerine özellikle gereksinim vardır. Bu nedenle gebelik sırasında düzenli beslenmek bebeğinizin sağlığı için önem arz etmektedir. Hem hayvansal hem de bitkisel gıdalardan zengin bir beslenme vücudun vitamin B, folik asit, kalsiyum gibi bebeğinizin çok ihtiyacı olan maddeleri almasını sağlayacaktır. Bebeğiniz bu maddelere özellikle gebeliğin ilk 3 ayında ihtiyaç duymaktadır. Gebeliğe hazırlanırken düzenli bir beslenme vücudunuzu bu süreç için hazırlayacaktır.


Kaynaklar:

https://www.fda.gov/Drugs/DevelopmentApprovalProcess/DevelopmentResources/Labeling/ucm093307.htm