Gebeliğe Neden Hazırlanmalıyız?


Gebelik sırasında vücudunuz çalışma şekilleri bakımından farklılıklar gösterir. Gebelik döneminizin kendine ait sağlık problemleri olabilir. Mevcut sağlık problemleriniz kendini farklı şekillerde ortaya çıkarabilir. Ayrıca gebelik döneminizde vücudunuzun bebeğinin güvenli gelişimini sağlaması için ek ihtiyaçları olabilir. Gebelik öncesinde dikkat edilecek birkaç nokta sağlıklı bir gebelik dönemi geçirebilmek ve sağlıklı bir çocuk dünyaya getirebilmek için oldukça önemlidir.  


  • Sigara ve Alkol kullanmayın

Gebelik sırasında alkol ve sigara kullanımı; düşük, erken doğum, bebekte gelişimsel bozukluklar gibi birçok soruna yol açabilir.


Gebelikte alkol kullanımının sağlıklı bir miktarı veya zamanı yoktur. Henüz gebe değilseniz ve gebe kalmayı planlıyorsanız alkol kullanmayı bırakmanız gerekmektedir. Gebe kaldığınızı fark etmeden önce bebeğinizi alkole maruz bırakabilirsiniz. Gebelik sırasında alınan alkol göbek bağı ile bebeğe geçerek sorunlara yol açmaktadır. Alkol kullanmak gebeliğin hiçbir döneminde güvenli olmamakla birlikte gebeliğin ilk üç ayında tüketilen alkol bebeğin gelişimini etkileyerek yüz anomalilerine ve düşük doğum ağırlığına yol açtığından özellikle tehlikelidir. Gebelik sırasında alkol tüketimini durdurmak için hiçbir zaman geç değildir. Ne kadar erken bırakırsanız hem sizin için hem de bebeğiniz için riskleri o kadar azaltmış olacaksınız. Alkol kullanmayı bırakmak konusunda zorluk yaşıyorsanız doktorunuz size bu konuda yardımcı olabilir.


Tütün ürünleri kullanımı her zaman zararlıdır ancak bebeğiniz için özellikle tehlikelidir. Gebelik sırasında sigara kullanımı düşük doğum ağırlığına ve erken doğumlara neden olabilir. Tütün ürünleri kullanımı ayrıca dudak-damak yarıkları, doğumsal kalp hastalıkları gibi birçok gelişimsel problemin riskini artırır. Gebe kalmayı düşünüyorsanız bu hem kendinizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından, sigarayı bırakmak için mükemmel zaman olabilir. Hamilelik sırasında sigara kullanıyorsanız bırakmak için hiçbir zaman geç değildir. Tütün bağımlılığınızı yenmekle ilgili doktorunuz size yardımcı olabilir.


  • Vücut ağırlığınızı dengeleyin

Obezite; diyabet, kalp hastalıkları ve bazı kanserler gibi birçok sağlık sorununa neden olmaktadır. Obezite ayrıca gebelik sırasında oluşabilecek sağlık sorunlarının da risklerini artırmaktadır. Düşük vücut kütle oranı da gebelik sırasında çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Vücut ağırlığınızı dengelemek ve daha sağlıklı bir yaşama sahip olmak için kısa süreli diyetler yerine uzun dönemli hayat tarzı değişikliklerini tercih edin. Düzenli egzersizler vücut ağırlığınızı dengelemenize yardımcı olacaktır. Eğer vücut kütle oranınız dengede değil ise veya emin olamıyorsanız vücut ağırlığınızı dengeleme yollarını öğrenmek için doktorunuza danışın.


  • Folik asit

Folik asit bir B vitaminidir ve hem bebek gelişiminde hem de vücudun yeni hücreler üretmesinde rol oynayan önemli bir maddedir. Günde 400mcg folik asit kullanımı bebekte beyinde ve omurilikte nöral tüp defekti denilen gelişimsel sinir sistemi hastalıklarını %70 oranında önlemektedir. Folik asit gebelikten en az 1 ay önce başlanmalı ve gebeliğin 3. ayına kadar kullanılmalıdır. Folik asit ayrıca baklagiller ve yeşilliklerde bolca bulunur. Eğer gebe kalmayı planlıyorsanız folik asit kullanımı ile doktorunuza danışın.


  • Doktorunuza başvurun

Çocuk sahibi olmayı planlıyorsanız gebelik öncesinde doktorunuza danışmanız büyük önem taşımaktadır.


  • Gebelik öncesinde aşı

Gebelik sırasında oluşan bazı enfeksiyonlar hem sizin hem de bebeğiniz için risk içermektedir. Buna yönelik olarak yaşadığınız yer ve hayat tarzınıza bağlı olarak gebelik öncesinde yaptırmanız gereken bazı aşılar olabilir. Bazı aşıları ise gebelik sırasında yaptırmak sakıncalı olabilir.


  • İlaçlar

Sahip olduğunuz hastalıkların gebelik döneminde farklı etkileri olabileceği gibi sürekli kullandığınız ilaçların gebelik üzerine olumsuz etkileri olabilmektedir. Eğer düzenli kullandığınız bir ilacınız var ise ve çocuk sahibi olmayı planlıyorsanız mutlaka doktorunuza danışmalısınız.


  • Yaşam tarzı ve alışkanlıklar

Gebelik sırasında hem annenin hem de bebeğin sağlığı için sigara, alkol gibi zararlı maddelerden uzak durmak çok önemlidir. Bunlar ile ilgili doktorunuzdan yardım almak alışkanlıklarınızı bırakmakta fayda sağlayacaktır.


  • Aile geçmişi

Ailenizde görülen bazı hastalıklar kalıtımsal olabilir ve çocuğuna geçebilir. Ailenizde mevcut bir hastalık varsa veya emin değilseniz gerekli testlerin yapılması için doktorunuza başvurun


  • Zararlı maddelerden uzak durun

Kimyasallar, metaller, böcek ilaçları gibi maddeler hamile kalmayı zorlaştırabilir ve hamilelik öncesi temas edilen maddeler hamilelik döneminde, hatta doğumdan sonra bile hastalıklara yol açabilir. Evde veya işte bu maddelere karşı güvenlik önlemleri alın.


Kaynaklar:


https://www.cdc.gov/preconception/planning.html

https://www.acog.org/Patients/FAQs/Good-Health-Before-Pregnancy-Preconception-Care