Gebeliğe Psikolojik Hazırlık


Gebe olduğunuzu veya partnerinizin gebe olduğunu öğrendiğiniz andan itibaren bir ebeveyn olursunuz. Bu gebeliğin sonucu düşük, istemli düşük veya sağlıklı bir doğum olabilir. Hangisi olursa olsun geçireceğiniz bu süreç sizde bir iz bırakacaktır. Gebeliğe psikolojik olarak hazır olup olmadığınızı sadece kendiniz anlayabilirsiniz. Ebeveynlik yolculuğuna başlarken kendinizde bunu araştırmaya başlamanız mantıklı bir adım olacaktır. Anne veya baba olmayı düşünürken detaylı olarak incelemeniz gereken bir kaç durumu gözden geçirmenizi öneririz. Öncelikle kimsenin çocuk sahibi olmak zorunda olmadığını bilin. Bu karar sizin hayatınızı değiştireceği için sizin ve partnerinizin ortak alacağı bir karar olmalıdır.


Gebelik herkes için farklı bir süreçtir. Sizin için bu deneyimin nasıl geçeceğini öngöremezsiniz fakat korkmayın. Gebeliğiniz hakkındaki her şeyi bilemeyeceğinizi kabul ederek başlayın ve rahatlayıp bu sürecin tadını çıkarmaya bakın.


Neden gebe olmak istediğinizi bir düşünün. Bebek sahibi olmanın günlük hayatınızı nasıl değiştirebilir? Kendinizde ne gibi değişiklikler yapmalısınız? Sağlıklı yeni alışkanlıklara ihtiyacınız olabilir. Eğer ara ara stres veya üzüntünüzü yenmek için sigara içiyor veya alkol tüketiyorsanız, bu süreç, bırakmanız için doğru bir zaman. Sigara, alkol, uyuşturucu ve doktor kontrolünde kullanılmayan ilaçlar bebeğinizin büyümesi için oldukça zararlı olabilir(1). Pek çok anne için bebeğinin sağlığına odaklanmak ebeveynlik ve gebelik süreciyle doğal olarak gelen bir süreçtir.
Etrafınızda sizi süreçte destekleyecek, nasıl ebeveynlik yapılabileceğini öğretecek insanları barındırın. Çevrenizde yerel ebeveyn destek grupları varsa onlara üye olabilirsiniz. Partneriniz ile konuşup birbirinize dürüst olun ve ebeveynlik hakkında hissettiklerinizi birbirinizle paylaşın(2). İlişkinizde problemleriniz varsa bebek doğurmak için uygun bir zaman olmayacağını unutmayın. Bir çocuk asla ilişkinizdeki problemleri çözmek için veya ebeveynler sevgi istedikleri için doğurulmamalıdır. Mevcut sorunlarınız ilişkinizde devam ettiği müddetçe bunlara ek olarak bir de bebeğiniz olacak ve sorunlar çözülmemiş şekilde hayatınızda bulunmaya devam edecektir. Sağlıklı bir çocuk yetiştirmek için öncelikle çocuğun doğacağı ortam şartları sağlıklı, huzurlu ve gelişime açık olmalıdır. Bu noktada ebeveynler arası uyum önemlidir. Doğacak çocuğun huzurlu bir ortamda, saygılı bir ilişki içerisinde doğması en temel haklarından biridir.


Birbirinize şu soruları sorun; (2)  


 • Çocuklarla zaman geçirmeyi sever misiniz (2)?
 • Kendi ebeveynlerinizle ilgili nelerden mutlu veya mutsuzsunuz (2)?
 • Ebeveyn olmakla ilgili sizi neler heyecanlandırıyor veya korkutuyor (2)?
 • İş durumlarınızın devamlılığı güvenilir mi (2)?
 • Bir çocuğun masraflarını karşılayabilir misiniz (2)?
 • Bu süreçte kimlerden destek alacaksınız (2)?
 • Başka birinin önceliklerini kendi önceliklerinizin önüne koymaya hazır mısınız (2)?
 • İş paylaşımını nasıl yapacaksınız (2)?
 • Bu soruları cevaplarken nasıl hissediyorsunuz?

Gelecek ilk çocukla beraber birbirinize daha az zaman ayırabilirsiniz, daha az uyuyabilirsiniz, ailedeki ekonomik yük artabilir. Bu gibi sorumlulukları beraber paylaşıp, iş yükünü ebeveynlerin eşit olarak bölüşmesi gerekmektedir. Eğer bu süreci tek bir ebeveyn olarak üstlenecekseniz, sorumluluklarınızın artacağı bilincinde olarak bir yakınınızdan destek almayı, çocuğunuzun hastalanması gibi acil durumlarla ilgili planlarınızı önden yapmayı unutmayın.


Eğer halihazırda bir çocuğunuz varsa yeni bir gebeliğe aile olarak hazır olup olmadığınızı sorgulamalısınız.


 • İlk çocuğunuz gece boyunca rahat bir uyku çekiyor mu (2)?
 • Mevcut çocuğunuz ve siz, emzirmenin kesilmesine hazır mısınız(2)?
 • Vücudunuz tekrar gebe olmaya hazır mı(2)?
 • Partneriniz yeni bir çocuk bakımına daha hazır mı(2)?
 • Bir bebeğin daha masraflarını karşılayabilir misiniz (2)?

Bütün bunların dışında da ikinci çocukla beraber gelecek hayat değişikliklerine hazır olmalısınız.


Unutmayın sağlıklı bir gebelik ve hayat için yapılması gerekenler gebeliğin planlanması sürecinde başlamaktadır. Bebeğin doğucağı ortam ve ebeveynler kadar bu ortam ve ebeveynlerin birbiri arasındaki uyum da önem taşımaktadır (3). Bu süreci bütüncül olarak incelemelisiniz. Doğacak bir bebeğin tüm gelişim ve sorumluluklarını almaya hazır değilseniz, gebelikten korunmayla ilgili yöntemler hakkında detaylı bilgi edinmeli, kendiniz ve partneriniz bu sorumluluğu almaya hazır olduğunda gebe kalmayı denemelisiniz (3). Gebelik siz istemediğiniz müddetçe, zorunlu ve gerekli değildir.


Kaynaklar