Gebeliğin Dönemleri


Normal bir gebelik 40 hafta sürmektedir fakat 37-42 hafta arasında süren gebelikler de vardır. Bir gebelik 3 aylık oluşan trimester isimli dönemlerden 3 taneyle oluşur. Bu süreçlerde hormonal ve fizyolojik değişiklikler görülebilir. Gebeliğinizin takibi için doğum haftanız ve kaçıncı trimesterde olduğunuz hekiminiz tarafından takip edilir.


Birinci Trimester


İlk trimester birinci haftadan 13. Haftaya kadar süren süreçtir. Bu süreçte hamile görünmeseniz dahi vücudunuzda pek çok değişiklik meydana gelir.
İlk haftadan itibaren hormon değerleriniz hızla değişir ve fetüse kan, oksijen ve besin akımı artmasıyla rahminiz büyümeye başlar (1,2). Ayrıca gebelik semptomlarını görmeye başlayabilirsiniz. Birinci trimester bebeğinizin gelişimi için hayatidir. Folik asit desteğinin gebeliğe başlamadan bir yıl önce başlanması gerekir (2). Sağlıklı bir diyet, sigara, alkol kullanımının sonlanması, kullanılan ilaçların doktor gözetiminde gözden geçirilmesi gerekir (2). Bu trimesterde 11 ve 13. Haftalar arasında tarama testleri yapılır. (3)


Evde yaptığınız gebelik testi pozitif çıktıysa doktora gitmeniz ve orada da teyit ettirmeniz önerilir. Doppler ve ultrason ile bebeğinizin sağlık durumu kontrol edilebilir. Ayrıca kendi sağlık kontrollerinizin, bağışıklığınızın bakılması gerekir.


Birinci trimesterde düşük riski yüksektir(3). Eğer gebelik öncesi vitaminleri alıyorsanız ve zararlı şeyleri tüketmeyi azaltıysanız bebeğiniz için büyük bir iyilik yapıyorsunuzdur.


Bu trimester gebeliğinizin devamını planlamak ve düşünmeniz için önemli bir süreçtir.


İkinci trimester


13 ile 27. Haftalar arasındadır ve pek çok erken gebelik semptomları azalır.


Gebeliğinizin en konforlu dönemidir. Gündüzleri enerjinizde bir artış görülmekle beraber geceleri rahat bir uyku çekebilirsiniz.


Karnınız gebe görünmeye başlar ve rahminiz hızla büyür (2). Bu dönemde sıkı kıyafetler giymeyi bırakın. Gebelik ile ilgili alışveriş yapın. Bu süreçte yeni semptomlar olarak ayak krampları ve mide yanma şikayetleri görülmeye başlar. (2).


Bu sürede iştahınızın artmasıyla beraber kilo alımınız hızlanır. Yürüyüşler yapın, sağlıklı ve besin değeri yüksek gıdaları seçin, doktorunuzla kilo alımınız hakkında konuşun (4).


Sırt ağrılarınız, damarlarınızın görünürleşmesi, burun akıntınız artabilir (4). Bu süreç bebeğinizin hareketlerini ilk kez hissetmeye başladığınız süreçtir ve genelde 20. hafta itibariyle olur. Bu süreçte bebeğinizin sesinizi duymaya ve tanımaya başlar. Doktorunuzun ihtiyaç görmesi dahilinde belli taramalara girebilirsiniz (2,5). Bunun için doktorunuza kendi ve ailevi tıbbi geçmişiniz hakkında, bilinen hastalıklarınız hakkında detaylı bilgi verdiğinizden emin olun. 18 ile 22. hafta arasında detaylı ultrasona girebilirsiniz burada bebeğin kalbi, akciğerleri, böbrekleri, beyni ile ilgili anatomik özellikler değerlendirilir ve ölçülür. Bu ultrasonda bebeğin cinsiyeti öğrenilebilir. Doktora bu konuda bilgi sahibi olup olmak istemediğinizi söyleyin. Ayrıca bu süreçte gebelik diyabetiyle ilgili tarama olursunuz 26 ve 28. haftalar arasında genelde gebelik diyabeti farkedilir (5). Bunun için oral glukoz tolerans testi yapılır (5).


Üçüncü trimester


Üçüncü trimester 28. haftadan itibaren başlar ve bu aylarda doktora daha sık gitmeniz gerekir. Doktor bu muayenelerde idrarda protein miktarına, kan basıncınıza, bebeğinizin fetal kalp atımına, rahminizin boyutlarına bakılır, sizin el ve ayaklarınızda şişlik olup olmadığına bakar (2).
Ayrıca doktrounuz bebeğinizin pozisyonuna, serviks uzunluğuna bakar. 35 ile 27. haftalar arasında grup B streptokok bakterisinin taraması yapılabilir (6). Bu vajinadan alınan bir akıntı sürünyüsüyle olur. Yenidoğan için tehdit oluşturabilecek enfeksiyonlara neden olabilir ve doğum esnasında bebeğe bulaşır. Eğer test sonucunuz pozitif çıkarsa antibiyotik almanız gerekebilir (6).


Ayrıca üçüncü trimesterde seyahat yasaklarınız olabilir. Doktorunuzla doğum yapacağınız yere yakın olmanız önerilir. Uçak seyahati yapacaksanız ancak doktor izniyle yapabilirsiniz. 28 hafta üzerinde gebelikler cruise cinsi gemilerle seyahat etmesi yasaktır. Bu süreçte kendinizi doğuma hazırlayın. Konu ile ilişkili kitaplar okuyabilir, videolar izleyebilir ve grup çalışmalarına katılabilirsiniz.


Gebelik hayatınızın herhangi başka bir sürecine benzemeyecektir. Gebeliğinde düzenli kontrollere gidenler kendileri ve bebekleri için daha sağlıklı bir süreç geçirirler. Doktor randevularına ve önerilerine uymak, gerekli vitamin ve ilaçları almak, taramaları yaptırmak bebeğinize sağlıklı bir hayat sunmanız için yapmış olacağınız en güzel adımdır.


Kaynaklar


 1. Mayo Clinic Staff. (2014, April 22). Pregnancy week by week—First trimester pregnancy: What to expect
  mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/in-depth/art-20047208
 2. Pregnancy: The three trimesters. (n.d.)
  ucsfhealth.org/conditions/pregnancy/trimesters.html
 3. First trimester screen. (2016, September 2)
  americanpregnancy.org/prenatal-testing/first-trimester-screen
 4. The second trimester. (n.d.)
  stanfordchildrens.org/en/topic/default?id=second-trimester-85-P01234