Gebelik Başlangıç Tarihi Hesaplama


Gebelik süresi her insanda aynıdır, gebe kaldıktan sonra doğuma kadar geçen 38 haftalık süreyi kapsar. Çok az anne adayı tam olarak ne zaman gebe kaldığını bilebilir çünkü doğurgan olduğunuz yani tam olarak yumurtladığınız günde ilişkiye girmiş olsanız dahi yumurtanız ve spermin o gün içerisinde döllenip, döllenemeyeceği bilinmemektedir. Erkek spermi kadın rahminde 5-6 gün daha canlı bir şekilde kalabilmektedir ve yumurtanın döllenmesi bu süreç içerisinde olabilir. Aynı şekilde kadın yumurtlaması da beklenenden bir kaç gün önce veya sonra gerçekleşebilir bu süreç aralığında bir gün hamile kalacaksınızdır.


Peki hamile kalınan günü tam olarak bilemiyorsak bebeğin doğum gününü nasıl öngörebiliriz? Çoğu kişi genelde tahmin etmektedir. Sağlık çalışanları tarafından uygulanan metot genelde son adet tarihinizin ilk gününden itibaren hesaplayarak yapılmaktadır. Ortalama adet uzunluğuna sahip biri için, bu tarih hamile kaldığınız günden 2 hafta önceye denk gelmektedir. Bundan dolayı da gebelikler 40 hafta sürüyor diye belirtilmektedir. Bu yöntemde adet döngünüzün ne kadar sürdüğünün bir önemi yoktur.


Eğer hangi günlerde yumurtladığınızı sağlık takibi yaparak bilebiliyorsanız o günden itibaren 38 hafta sürecek bir süreç sonunda gebeliğiniz bitecek ve çocuğunuz dünyaya gelecektir.


Sağlık kontrolleriniz esnasında hekiminiz gebeliğinizin hangi gün biteceği ile ilgili size detaylı bilgiyi bebeğinizin gelişimini ultrason cihazıyla izleyerek verecektir. Doktorunuz size yeni bir doğum tarihi söyleyebilir. Planladığınız tarihten 2 hafta önce veya sonra doğum sürecinin başlaması ihtimaller dahilinde olacaktır.


Kaynak

CURRENT Diagnosis & Treatment: Obstetrics & Gynecology, Eleventh Edition