Gebelik Belirtileri


Gebeliğin erken belirtileri kadınlarda farklı olabilmektedir. Bazı kadınlar bir kaç hafta içerisinde farklılıkları hissettiklerini söylerken, bazıları bir kaç aya kadar gebe olduğunu fark etmediklerini söyleyebilirler. Genelde semptomlar 5 haftalık gebelikte başlamaktadır ve %90 kadında 8 haftalık gebelikte bir bulgu görülmektedir (1).Çoğu kadının kendinde fark ettiği ilk gebelik bulgusu adetin gecikmesi ve hiç olmamasıdır. En sıklıkla görülen bulgular; bulantı, kusma, yorgunluk, sık idrara çıkma, memede hassasiyet ve kızarıklıktır. Bu bulgular orta veya ileri düzeyde görülebilir ve adet dönemi öncesi bulgulara benzeyebilir.


Memelerinizle ilgili değişiklikler gebeliğinizin ilk belirtisi olabilir. Hamile kaldıktan 2 hafta sonra en erken olarak başlayan bu belirtiler ağrı, batma hissi, büyüme ve meme başı akıntısı olabilir. Memenizi daha dolu ve ağır hissedebilirsiniz (1).


Genel durumunuzda bir yorgunluk hali ve kırgınlık hissedebilirsiniz. Progesteron hormonunuz gebelikle birlikte artar ve bu size uyku hali verebilir (1). Ayrıca kan şekeriniz düşebilir, tansiyonunuz azabilir ve kan üretiminiz artar bu fizyolojik değişiklikler enerjinizi azaltabilir.


Bazen damla şeklinde vajinal kanamalar olabilir. Bunlara yerleşme (implantasyon) kanamaları denilmektedir. Döllenmiş yumurta rahime yerleşirken gerçekleşir (2). Döllenmeden 10, 14 gün sonra görülebilir. Normal adet kanamasından erken, daha az ve daha açık renkte olabilir. Kısa sürer. Bazı kadınlar karnında kramplar hissedebilir ve bu durum adet ağrılarına benzeyebilir.Gebelikte mide bulantılarınız gece veya gündüz herhangi bir saatte olabilir. En erken olarak 2 hafta içerisinde görülmektedir ve 13 ila 16 hafta arasında bu bulantılarınız genelde kaybolur(2). Hamile kadınların ayrıca kokuya hassasiyetleri artmaktadır. Yemek, parfüm, sigara gibi kokulardan daha önce olmadığı kadar etkilenebilirsiniz.


Gebe olduğunuzda günlük dilde aşermek olarak adlandırılan ani yeme ihtiyaçları hissedebilirsiniz. Bunlar hormonal değişikliklerden ve belli kokulara olan hassasiyetlerin artmasından meydana gelir. Özellikle hormonal değişikliklerin en fazla olduğu 1. trimester yani ilk 3 ay içerisinde meydana gelir (1).


Gebeliğinizin başında artan kan dolaşımıyla sık ve hafif baş ağrılarınız meydana gelebilir.


Gebeliğin bilinen bir diğer sık bulgusu da kabızlıktır. Hormonal değişikliklerden dolayı yemeklerin bağırsaklardan geçmesi yavaşlar bu durum da kabızlığa sebep olur (1).


Duygudurum değişiklikleri de sık sık görülebilir. Gebeliğin ilk başında daha duygusal ve ağlamaklı bir ruh hali alabilirsiniz.


Damarlarınız genişleyeceği ve tansiyonunuz azalacağı için baş dönmeleri ve bayılmaya meyil görülebilir. Ayrıca bu durum kan şekeri düşüklüğünden dolayı de meydana gelebilir.


Artmış vücut sıcaklığı da gebelik belirtilerinden biridir. Bu artış ilk yumurtlama döneminde olur ve eğer düşmez 2 hafta boyunca devam ederse gebelik belirtisi olarak incelenmelidir (1). Bilinen bu bulgulardan farklı olarak da karında şişkinlik hissi, burun akıntısı, vajinal akıntıda artış, nefes tıkanıklığı, kaşıntılı avuç içleri ve ciltte belli yerlerde koyulaşmalar görülebilir (1). Bu bulgulardan aşırı miktarda olması, bir anda başlaması durumunda doktorunuza danışınız ve her muayene öncesi vücudunuzdaki değişiklikleri inceleyip, doktorunuza bildiriniz.


Kaynaklar