Gebelik Testleri


Gebelik testlerinin gerçekçiliği testi olduğunuz tarihe ve nasıl yaptığınıza göre değişmektedir. Bundan dolayı negatif sonuçlu bir testin hatalı olma ihtimali her daim vardır.


Eğer evde yapılan, idrarda gebelik testi uyguladığınızda test sonucu pozitif çıkarsa, bu gebelik hormonu olan human koryonik gonadotropin (beta hCG) hormonunun idrarınızda saptandığına işaret etmektedir. Siz yumurtladıktan sonra yani adet döngünüzün tam ortasında, sperm ile yumurta döllenirse fallop tüplerinden rahime kadar bir haftalık bir yolculuk gerçekleştirirler.


Bir haftalık bu yolculuk sonucunda, döllenmiş yumurta rahme yerleşirse vücudunuz beta hCG salgılamaya başlar. Eğer testi çok erken zamanda olursanız sonucun negatif çıkma ihtimali vardır. Ayrıca bazı testler diğerlerinden daha hassastır ama hiç bir test %100 doğru değildir. Döllenmiş olma ihtimaliniz olan günde testi yapmanızın doğru sonuç verme ihtimali düşüktür. Sperm fallop tüplerinde 5 güne kadar canlı kalabilir. Yani cinsel birleşmeden bir kaç gün sonra yumurtanız döllenebilir. Bundan dolayı cinsel birleşme gününde test olmak size doğru sonuç sağlayamayabilir.


Hormon değerlerinizin doğru ölçülmesi için sabah kalktığınızda idrar testi yapılması önerilmektedir. Vücudunuzdaki en konsantre beta hCG değeri sabah idrarında bulunur.


Eğer kullandığınız gebelik testi yöntemi için yeteri kadar beklediyseniz ve hala idrarda gebelik testiniz negatif çıkıyorsa muhtemelen gebe değilsinizdir. Gebelik dışında adet gecikmesinin pek çok nedeni vardır. Stres, aşırı egzersiz, tiroid problemleri veya doğal adet gecikmesi olabilir. Eğer adetiniz bir haftadan fazla geciktiyse ve idrarda gebelik testiniz pozitif çıktıysa derhal doktorunuza gidip teyit ettiriniz.


Bazı gebelik testleri beklenilen adet gününden 5 gün önce sonuç verebilmektedir. Bazıları ise geciktikten bir hafta sonra alınmaktadır. Ne kadar erken alırsanız testinizin negatif çıkma ihtimali o kadar fazla olmakla birlikte, test yapmak istediğiniz zaman eczaneden alacağınız test için, adet döngünüzün neresinde olduğunuz bilgisini doğru vermelisiniz. Bazı testler %99 doğru olduklarını söylemektedir. Fakat kesin sonuç için hastaneye veya yetkili bir merkeze gidip kanda beta hCG değerine baktırmanız gerekmektedir.


Kaynak


CURRENT Diagnosis & Treatment: Obstetrics & Gynecology, Eleventh Edition