HAREKETE GEÇME VAKTİ GELDİ

Harekete Geçme Vakti Geldi Motor gelişimi vücudun hareket sistemiyle ilgilidir. Hareket edebilme yeteneği ne kadar gelişmişse motor beceri gelişimleri de o kadar geliştiği anlamına gelir. Motor becerileri ise kaba ve ince motor becerileri olarak 2 ‘ye ayrılır.


Kaba motor gelişimi

Kaba motor becerileri büyük kas kitlelerinin hareketlerini kapsamaktadır. Koşma, yürüme, zıplama, dans etme, atlama ve yüzme gibi hareketler büyük kas gruplarını harekete geçirir. Bebeğinizin bu gelişim yolculuğuna katkıda bulunmak için sizde ona kaba motor becerilerini geliştirecek hareketler yaptırabilirsiniz.

– 0-1 yaş arası Bebeğiniz ilk birkaç ayında yüzüstü hareketler sergileyecektir. Bu sürede onun etrafına ilgi çekici bir nesne veya oyuncak koyarak ona uzanmasını ve oynamasını sağlayın. Bu onun hem hareket etmesine hem de ona çevresini gözlemleme imkanı sunacaktır. Yavaş yavaş destekli oturma zamanları geldikçe onu kucağınızda oturtarak ve bir oyuncakla dikkatini çekerek sıkılmamasını sağlayın. Böylece bebeğinizin oturma alışkanlığı zamanla yerleşir. Desteksiz oturmaya başlayan bebeğiniz için artık oyun oynama vakti geldi. Top yuvarlamalı, araba sürmeli oyunlar kol kasları için biçilmiş kaftan. 7 ve 10. aylar arasında hafif hafif emeklemeye başlayan bebeğinizin uzağına oyuncak koyarak onu almasını isteyebilir, hedefine ulaştığında onu alkışlayarak destek verebilirsiniz.
– 1-2 yaş arası Artık yürümeye başlayan bebeğinizin özgürlük alanı gittikçe genişliyor. E haliyle hareketi de artıyor tabi. Evde ‘survivor’ gibi küçük etaplı oyunlar düzenleyebilirsiniz. Bu tarz oyunlar yönerge izleme becerisini de geliştirecektir. Ev içerisinde ya da dışarıda yapacağınız aile içi rekabet ve eğlenceleri anlara yol açan yumurta yarışı tam bu iş için. Yumurtaları kaşığa yerleştirin ve belirli bir yere kadar düşürmeden götürmeye çalışın. Toplu oyunlarda bacak kaslarının gelişimi için oldukça önemlidir. Hafta sonları ailecek evin içinde yumuşak bir topla futbol günleri düzenleyebilirsiniz. Hatta, havalar ısınmışsa dışarda top oynamanın zevki bir başka olacaktır. Ayrıca, parmak boyasıyla top boyama gibi oyunlar çocuğunuzda nesneyi kavrama ve hareket ettirme becerilerini geliştirecektir.

İnce motor gelişimi

İnce motor becerileri el ve ayak kas kitlerinin gelişimiyle ilgilidir. Kaba motor becerilerine göre daha sonradan gelişmeye başlayan bu beceri, kalem tutma, yazı yazma, ilikleme ve düğüm atma gibi durumları kapsar. Makas ve boya kalemi gibi bir şeylerle yapılan etkinlikler ince motor gelişimi için birebirdir.


0-1 yaş arası

4. aydan itibaren ince motor gelişimi artış göstermeye başlar. El ve parmak ile kavrama ve el-göz koordinasyonu kurma becerisi ince motor gelişimi için önemli aşamalardır. Bu aşamalar tamamlanıp koordineli bir şekilde yapıldığı zaman yazı yazmaya başlayabileceğini de gösterir. 4. aya kadar görüş mesafesindeki nesneye uzanmaya çalışan bebeğiniz, şimdiler de ise elindeki nesneyi sıkar hale gelir. Eline aldığı nesneyi ağzına götürebileceği için ‘aman dikkat!’ her an boğazına bir şey takılabilir. El becerileri günden güne gelişen bebeğiniz artık çıngırağını bir elinden diğerine taşımaya başlar. Ona ilgi çekici ve renkli küp küp oyuncaklardan alarak el becerileri üzerinde daha çok çalışmasına yardım edebilirsiniz.

6. aydan itibaren iki eliyle bir nesneyi tutabilir ve aynı anda iki nesneyi alıp tutabilir. Zamanla o tombik işaret ve baş parmağıyla bir nesneyi tutabilir hale gelecek. Halka ve çubuklu oyunlar bu dönemlerde onun için oldukça yararlı olacaktır. Bunun yanı sıra, tutma becerisinin gelişmesi için boş bir ıslak mendil kabına eşarp doldurun ve çocuğunuzdan eşarpları çekerek çıkarmaya çalışmasını isteyin. Kadranı, düğmeleri ve tutacakları olan oyuncaklar da verebilirsiniz. Gece yatmadan önce ona masal okurken sayfalarını çevirmesine izin verin. Ona masal okumanızdan oldukça mutlu olan bebeğiniz bir de işe dahil olunca masal okuma saatini dört gözle bekleyecek.
– 1-2 yaş arası Bu dönemle birlikte resim defterleri odaların dört bir yanında çünkü artık bebeğiniz 15. aydan itibaren boya kalemi kullanabilir. Bu dönemde el ve kol kullanımı daha kaba şekilde gerçekleştiğinden, boya yaparken bebeğiniz kolunu omuzdan kuvvet alarak yapacaktır. Ayrıca, daha yeni boyamaya başlayan bebeğinize büyük boya kalemleri vermeniz onun daha rahat boyama yapmasına neden olacaktır. Boya kalemi yerine büyük tebeşir parçaları veya parmak boyası da verebilirsiniz. 2 yaşından itibaren ise karalamaları daireselleşecektir. Şeker ve sakız gibi küçük ambalajları açabilir. Aynı zamanda, kavanoz ve şişe kapaklarını da açabilir. Açtıktan sonra sizce de bir alkışı hak etmiyor mu?