SOSYAL GELİŞİM BECERİLERİ

Sosyal Gelişim Becerileri Doğumdan birkaç hafta sonra başını kaldırmaya başlayan miniğiniz çevresini fark eder ve artık iletişim kurmanın adımlarını atmaya başlar. Böylece sosyal gelişimi de başlamış olur. İlk başta ağlayarak kendini ifade edebilen bebeğiniz 2. aydan itibaren gülerek ilk sosyal tepkisini verecektir. İlk gülüşünü yakaladığınızda tarifsiz bir mutluluk yaşayacağınız sizi de gülümsetti değil mi? Bakalım miniğiniz daha neler yapacak…

1 yaş arası

Etrafa cin gibi bakan bebeğiniz çevresini tanımak istiyor ve elinden geldiğince gözlemlemeye çalışıyor. İsteklerini çılgın ağlamalarla belirtse de zamanla mutlu olduğunda küçük gülümsemelerle içinizi ısıtacak. Bu durum zamanla hangi konularda mutlu ya da mutsuz olduğunu bildirmesini sağlayacak. Yeni yüzlere karşı ciddi ve inceleyici bakışları tamamen tanımak istemesinden kaynaklı. Onları düşman sanmıyor yani. Şaka bir yana, 3 ve 6. aylar arasında bebeğiniz anne ve babasını yabancılardan ayırt edecek konuma gelir. Bu en başta anne ve baba ile sınırlı kalsa da daha sonrasında eve sık sık ziyarete gelen yakınları da içermeye başlar. Sevmediği kişileri ona ilgi göstermemesinden anlayabilirsiniz. Ayrıca, 6 ve 9. aylar arasında çocuklarda yabancı korkusu gözlemlenir. Eve yeni gelen biriyle ilgilenmemesinin nedeni bu da olabilir.

Algıları gelişmeye devam eden bebeğiniz ismi bir yerde geçtiğinde sizi dikkatle dinlemeye başlayacaktır. Siz ona komik şeyler yaptığınızda kahkahalarla gülecek, sert bir şekilde konuştuğunuzda da size ‘n’oluyor ya?’ bakışı atabilir. Eğer yaptıklarınıza ya da söylediklerinize karşı tepki vermiyorsa ve bu durum sizi endişelendiriyorsa doktora danışmanızda fayda var. 6. aydan itibaren yavaş yavaş ‘dada’ ve ‘ba’ gibi sesler çıkarmaya başlayan bebeğiniz konuşmak ve kendini ifade etmek için oldukça hevesli. Tam anlamıyla konuşamasa da en kötü jest ve minikleriyle sizinle etkileşime geçmeye çalışacaktır. Onun bu çabasını desteklemek için ona basit sorular sorup cevap vermesini bekleyebilirsiniz. Bebeğinizle bağınız güçlendikçe onun sizden ayrılması daha da zorlaşacak ve ayrılma kaygısını ortaya çıkaracaktır. 8 ve 14. aylarda bu duygu yükselişe geçiyor. Bir yere gittiğinizde feryat figan bir ağlamayla karşılaşabilirsiniz. Size ait olan bir eşyayı ona vermek iyi bir fikir olabilir.

1-2 yaş arası

Yürümeye başlayan bebeğiniz için artık dünya, aşağıdan bakılan bir yer değil. Yürümesiyle birlikte dünyaya bakışı da değişecek olan bebeğinizde ‘ben’ duygusu da artıyor. Bu durum başta sevimli gözükse de ilgi odağı olma isteği aşırıya kaçtığında sorun yaratabilir. Artık yaşıtlarıyla oynamaya başlayan miniğiniz ‘benim’ duygusuyla oyuncaklarını paylaşmak istemeyecektir. Hatta bu durum kalabalık arkadaş gruplarına girmek istememesine bile yol açabilir. Paylaşma duygusunu ona aşılayarak zamanla bu korumacı davranıştan kurtulabilirsiniz. Kelime bilgisi ve iletişim becerileri arttıkça anlama becerisinin de geliştiğini göreceksiniz. Temel komutları anlamak dışında karşılık vermeye de başlar. Onunla bol bol konuşarak kelime bilgisini arttırabilirsiniz. Ayrıca, hangi davranışın doğru ya da yanlış olduğunu öğretmeniz için bu dönemler idealdir.