UYKU DÜZENİ

“Ben Biraz Uyuyayım” Uyku Düzeni Uyku, gün içerisinde ‘gerçekten’ dinlendiğimiz andır. Bu yüzden insan hayatında olduğu kadar bebek gelişiminde de kesintisiz ve kaliteli bir uyku oldukça önemli bir yere sahiptir. Eğer, bebeğiniz sorunsuzca uyuyorsa ne mutlu size fakat geceleri bebeğiniz sık sık kalkıyor ve düzenli uyuyamıyorsa ona uyku eğitimi vermeniz gerekebilir. Bebeğinizin uyku düzeniyle ilgili merak ettiklerinizi sizler için anlattık.


Uyku var huzur var

Yeni bir güne hazırlayan uyku, bebek gelişiminde de etkisi oldukça fazla; uykusunu iyi almış bir bebek gün içerisinde enerjik, mutlu ve huzurlu olur. Eğer, bebeğiniz ağlayarak uyanıyorsa hala uykusu var demektir ve uykusunu almamış bir bebek gün içinde sinirli, mutsuz ve asabi olur. Uykusunu tam alamayan bebeklerin beyin gelişiminde de gerilemeler gözlenmiştir.

Bebekler günde kaç saat uyur?

Bebeklerde uyku süreleri; 1. ve 3. ay arası toplamda 18-20 saattir. 3. ve 6. ay arası 15-16 saatte düşen uyuma süresinde uyku yavaş yavaş geceye doğru kaymaya başlar. 6. ve 15. ay arası 13-15 saat gece, 2-4 saat ise gündüz uykusu yaparlar. 15. ve 24. ay arası ise uyku süresi aynı olsa da çift öğle uykusundan tek öğle uykusuna geçiş yapar.


Uyumak istiyorum ama…

Az uyuyan anneler genellikle o uykunun bebeğine yettiğini ve çok uyuyan bir bebek olmayacağını düşünürler ama işin aslı öyle değildir. Bir bebek fizyolojik ya da psikolojik sağlık sorunları olmadığı sürece iyi uyuyabilir. Rutinlerine oldukça bağlı olan bebeğinizin rutini bozulduğunda da (tatil, misafir, doktor ziyareti vb.) uykuda sorun yaşayabilir. Bebeğiniz sorunsuzca uyuyorsa ne mutlu size fakat geceleri bebeğiniz sık sık kalkıyor ve düzenli uyuyamıyorsa ona uygun uyuma ortamını sağlayarak ve uyku eğitimi vererek bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.


“Ohh ne güzel oda, tam da uyumalık”

Rutinlere bayılan bebekler uyku öncesi buna ihtiyaçları vardır. Bebeği rahatlatan bu durum onun kaliteli ve iyi bir uyku çekmesini sağlar. Ona uyku öncesi ılık bir banyo ya da masaj yaparak rahatlamasını sağlayın. Eğer bebeğiniz yenidoğan evresini geçmişse ona masal okuyarak ya da süt içirerek bu geçişi sağlayabilirsiniz. Odasında canlı renkler yerine pastel renkleri seçerek uykuya dalmasını kolaylaştırabilirsiniz. Gürültüden uzak, sessiz ve çok ışık almayan bir oda, çok yumuşak olmayan bir yatak, hareketlerini engelleyecek kadar büyük bir yastık ve bir uyku arkadaşı ek yardımcılardan olacaktır.

Uykunun da eğitimi olur mu?

Olur efendim olur. Dünyaya daha yeni gelen ve her şeyden bir haber ballı lokma tatlınız eğer uyumada sorun yaşıyorsa uyumayı da öğretmeniz gerekiyor. Bu süreç içerisinde sabırlı ve kararlı olmalısınız yoksa her vazgeçiş sürenin uzamasına neden olacaktır. Annelerimizden öğrendiğimiz sallayarak uyutma yöntemi yerine yatağında kendi başına uyutmak daha sağlıklıdır. Yenidoğan bebeğinizi başlarda onu yalnız bırakmak istemeseniz de sabırlı ve kararlı olduktan sonra bebeğiniz bu duruma uyum sağlayacaktır. İlk ay yarım kundak (kolların sarılır, bacaklar bol bırakılır.) yaparak ona anne karnındaymış hissi vererek huzurla uyumasını sağlayabilirsiniz. Eğer bebeğiniz uykuya dalmakta zorlanıyorsa ona anne karnını hatırlatacak kurutma makinası sesi ile uyutabilirsiniz. Tabi bunu belli bir süre sonra bırakmalısınız yoksa bağımlılık yapabilir.


Ferber ve Co-Sleep Yöntemleri

Fındık kurdunuz uyumamak için ısrarcıysa bu yöntemlerle çözüme kavuşabilirsiniz. Ferber yöntemini bebeğinizin kolayca uykuya geçmesi ya da kendi başına yatması için kullanabilirsiniz. Genellikle 7 aydan büyük bebeklerde uygulanır. 7-10 gün içerisinde bebeğinizin kendi kendine uykuya geçmesini gözlemleyebilirsiniz. İlk olarak, banyo ya da ninni gibi bir rutin oluşturun. Daha sonrasında rutini gerçekleştirdikten sonra bebeğinizin odasından çıkın. Uygulamanın ilk gününde odadan çıktıktan sonra 3’er dakika aralıklarla odasına gidip onun yanında olduğunuzu hissettirin. Ağladığı ya da mızmızlandığı zaman onu kucağınıza almayın ve telkinlerle onu sakinleştirin. Takip eden diğer günlerde ise bakma aralığını 3’er ya da 5’er dakika arttırın.

Ben bu yöntemde zorlarım diyorsanız sizi Co-Sleep yöntemiyle tanıştıralım. Co-Sleep yöntemi çocuğa güven ortamı sağlanarak uyumasına yardımcı oluyor. Yer yaştan ve her aydan bebeğe uygulanabilen bu yöntemde bebek ne kadar küçükse sonuç almak o kadar kolay oluyor. İlk gün yatağa yatırdıktan sonra yanına oturun ve ten temasına fazla girmeden onu telkinlerle sakinleştirin. Uyuyana kadar bekledikten sonra odadan çıkın. Bu durumu 4-5 gün devam ettirin. 5. geceden sonra ondan daha uzakta (kapısının yanı) oturun ve telkinlere devam edin. Eğer yataktan kalkmak istiyor ve ağlıyorsa onu sakinleştirdikten sonra yine yerinize gidin. Yaklaşık 15 günün sonunda iyi geceler dedikten sonra odasında beklemeden çıkın.